Dzieci bardzo często ulegają różnego rodzaju wypadkom. Niestety, nie zawsze można im zapobiec. Ukruszony ząb jedynka u dziecka to problem, który potrafi naprawdę spędzić rodzicom sen z powiek. Pomimo tego, że szkliwo zębowe uznawane jest za jedną z najtwardszych substancji w ludzkim organizmie, to jednak bardzo często ulega różnego rodzaju uszkodzeniom.
Co można zrobić z ukruszoną jedynką?
Kiedy dziecko uszkodzi sobie ząb przy okazji jakiegoś wypadku, rodzice bardzo często wpadają w panikę. Mimo wszystko najlepiej jest zachować spokój, by dodatkowo nie przyprawić maluchowi stresu. Z racji tego, że jama ustna jest silnie ukrwiona, uraz może wyglądać na o wiele bardziej poważny, niż jest w rzeczywistości. Na szczęście, różnego rodzaju urazy w obrębie jamy ustnej bardzo szybko się goją.
W przypadku urazu zęba najlepiej od razu umówić wizytę u dentysty. Warto zadbać o to, żeby ząb nie wysechł nadmiernie i zatroszczyć się o uzyskanie fachowej porady stomatologicznej. Jeśli ząb jest mleczny, problem z pewnością jest o wiele mniej poważny. Dentysta może zdecydować, że jego replantacja zwyczajnie nie będzie miała sensu. Dodatkowo, może ona zaburzyć rozwój mających pojawić się w tym miejscu zębów stałych.
Co zrobić w przypadku urazu zęba u dziecka?
Ukruszony ząb jedynka u dziecka bardzo często sprawia, że rodzice tracą głowę. W przypadku wypadku w domu warto sprawdzić najpierw, czy maluch nie odniósł innych, poważniejszych obrażeń. Jeśli dziecko nie odczuwa dolegliwości bólowych, dziąsła nie są uszkodzone i nie pojawiła się krew, to prawdopodobnie badania stomatologiczne nie będzie potrzebne. Jeśli jednak maluch narzeka na ból, a sam ząbek się rusza, warto zabrać go do dentysty.
Jeśli ząb stały się mocno chwiejny i nie jest stabilnie osadzony w dziąśle, dentysta może zadecydować o jego ekstrakcji. Wszystko po to, żeby zminimalizować ryzyko udławienia się nim przez dziecko.
Jak mogę zminimalizować ryzyko uszkodzenia zęba u dziecka?
Ukruszony ząb jedynka u dziecka to nie lada problem, dlatego warto zawczasu zadbać o to, by zminimalizować ryzyko jego uszkodzenia. Niestety, ząbki mleczne łatwiej ulegają uszkodzeniu niż stałe, ponieważ są zdecydowanie mniej stabilne. Jeśli ząb mleczny jest pęknięty lub ukruszony, wizyta u dentysty nie musi odbyć się natychmiast, jest jednak wskazana w najbliższym czasie. Wszystko dlatego, że niektóre uszkodzenia mogą nie być widoczne dla niewprawnego oka.
Rodzice ze swojej strony mogą zadbać o to, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia zębów u dziecka. Mowa tutaj o odpowiednim zabezpieczeniu domu. Warto zasłonić czymś ostre narożniki i kanty mebli, które mogą prowadzić do uszkodzenia uzębienia u dziecka. U dzieci, które dopiero uczą się chodzić, dobrym pomysłem może być położenie specjalnych mat na twardych podłogach.
Podsumowując, ukruszony ząb jedynka u dziecka to poważna sytuacja, która bardzo często wymaga interwencji stomatologa. Problem jest mniej skomplikowany, jeśli doszło do uszkodzenia mlecznego zęba – sytuacja jest gorsza, jeśli ukruszył się ząb stały.