Jak zlikwidować diastemę? Sposoby na przerwę między zębami.

Diastema jest w najprostszym możliwym ujęciu przerwą występującą między górnymi siekaczami przyśrodkowymi. Ponadto w zależności od stopnia zaawansowania może zostać sklasyfikowana nie tylko, jako wada zgryzu, ale również problem natury estetycznej. Należy mieć świadomość, że można wyróżnić kilka przyczyn wystąpienia nadmiernej przerwy między jedynkami. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób zastanawia się jak zlikwidować diastemę.
Diastema – co to jest?
Jest zostało już wspomniane wcześniej jest to przerwa między górnymi jedynkami. Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy nie będzie ona przekraczała 2 milimetrów, uznawana jest przez specjalistów za defekt natury estetycznej. Nie ma wtedy żadnej konieczności do podjęcia jakiegokolwiek leczenia. Jeżeli natomiast przerwa będzie znacznie większa, może stanowić pewnego rodzaju wadę zgryzu.
Należy mieć świadomość, że nieleczona diastema może być u dzieci bezpośrednią przyczyną wady wymowy. Chodzi tutaj o seplenienie świszczące. Wspomniany problem ujawni się w trakcie artykulacji dentalizowanych zgłosek. Trzeba wśród nich wymienić s, ś, z, ż, ć. Warto wiedzieć, że przerwa między jedynkami będzie także sprzyjała rozwojowi chorób przyzębia. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że rodzice dzieci z omawianą przypadłością zastanawiają się jak zlikwidować diastemę.
Jak się pozbyć diastemy?
Godny uwagi jest fakt, że w przypadku diastemy prawdziwej konieczne będzie podcięcie wędzidełka. Ponadto wskazane będzie wtedy również noszenie aparatu ortodontycznego. Należy mieć świadomość, że leczenie diastemy równoległej będzie uzależnione od tego, jak duża jest szerokość szpary między zębami, a także wieku pacjenta. Jeżeli określona osoba będzie miała diastemę zbieżną bardzo istotne znaczenie będzie miało noszenie stałego aparatu ortodontycznego.
Natomiast rozbieżną powinno się leczyć za pomocą aparatu zdejmowanego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wszystkie metody leczenia z zastosowaniem ruchomego aparatu będą dotyczyły pacjentów rosnących. W przypadku, gdy diastema rzekoma będzie wynikiem braku zębów należy zastosować implanty. Z kolei w przypadku nadliczbowego zęba wykonuje się ekstrakcję. Godny uwagi jest również fakt, że diastema fizjologiczna nie będzie wymagała leczenia.
Koszt kuracji diastemy
Osoby, które już wiedzą jak zlikwidować diastemę bardzo często zastanawiają się, ile dokładnie będzie kosztowała ich kuracja. Należy mieć świadomość, że wpływ na ostateczny koszt leczenia będzie miało kilka czynników. Warto wśród nich wymienić kompetencje stomatologa, prestiż i renomę gabinetu stomatologicznego, a także lokalizację. Jak wiadomo koszt usługi w Warszawie będzie znacznie droższy niż w Opolu.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że cena za zamknięcie szpary między zębami w znacznej większości przypadków zaczyna się od 300 złotych. Można również podjąć decyzję o usunięciu diastemy przez wstawienie licówek. Osoba zainteresowana musi jednak liczyć się z faktem, że koszt dwóch licówek wynosi 3000 złotych.