Szkorbut – jak leczyć? Kuracja choroby marynarzy.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że szkorbut jest to wielonarządowa choroba związana z niedoborem kwasu askorbinowego. W przeszłości była powszechna wśród mieszkańców Europy Północnej, a także marynarzy. Warto jednak wiedzieć, że obecnie należy do rzadkości.
Szkorbut – opis choroby
Jak już zostało wspomniane wcześniej szkorbut jest chorobą wywołaną niedoborem witaminy C w organizmie. Nie jest prawdą, że omawiana choroba jest skutkiem niedoboru witaminy A. Należy mieć świadomość, że witamina C uczestniczy nie tylko w syntezie kolagenu, ale równie hormonów i transmiterów. Nie można zapomnieć, że bierze udział w przemianach tłuszczów czy steroidów. Warto wiedzieć, że od obecności witaminy C będzie także zależało wchłanianie żelaza. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że u osób zmagających się z omawianą chorobą bardzo często występuje anemia skorbutyczna.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie wchłaniania wapnia. Dodatkowo stymuluje układ odpornościowy do pracy. Ponadto jego suplementacja rekomendowana jest w okresie zwiększonych zachorowań na grypę oraz różnego rodzaju przeziębień. Nie wszyscy wiedzą, że witamina C wspiera również odbudowę tkanek podczas gojenia się ran. Należy mieć świadomość, że obniża stężenie glukozy i reguluje ciśnienie tętnicze. Oczywiście zdecydowanie najbardziej istotną funkcja biologiczną wspomnianej witaminy C jest synteza kolagenu.
Jak się objawia szkorbut?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niedobór wspomnianej witaminy C w organizmie będzie skutkował niedostateczną ilością kolagenu znajdującego się w ścianach krwionośnych. W konsekwencji może to doprowadzić do samoistnych krwawień czy powstawania różnego rodzaju wybroczyn pod skórą. Osobie chorej na szkorbut znacznie dłużej będą goiły się rany. Wśród bardzo często spotykanych objawów należy również wymienić bóle stawów, mięśni czy koścu. Godny uwagi jest fakt, że są one rezultatem uszkodzenia naczyń krwionośnych. Nie można zapomnieć, że w przebiegu choroby będą występowały:
- brak apetytu
- podatność na złamania
- obrzęki kończyn
- przerost dziąseł
- wypadanie lub chwianie zębów
- ogólne osłabienie
Kuracja szkorbutu
Leczenie szkorbutu będzie polegało na uzupełnieniu kwasu askorbinowego przez suplementację witaminy C. Należy mieć świadomość, że rekomendowana dzienna dawka wspomnianej witaminy w przypadku mężczyzn wynosi 90 mg, z kolei w przypadku pań – 75 mg. Według badań do niedoboru tej witaminy może dojść w wyniku spożywania mniej niż 10 mg witaminy C na dobę przez kilkanaście tygodni. Jak wiadomo choroba jest spowodowana głębokim niedoborem witaminy C.
Oznacza to, że będzie wymagała suplementacji ogromnych dawek kwasu askorbinowego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo duże ilości witaminy C znajdują się w papryce (125-200 mg witaminy C w 100g), owocach dzikiej róży (250-800 mg), cytrynie (40-6- mg), natce pietruszki (269 mg), grejpfrutach (30-70 mg), pomarańczach (30-50 mg), czarnych porzeczkach (150-300 mg).