Ból-zęba-po-leczeniu-kanałowym

Ból zęba po leczeniu kanałowym – co robić?

Praktycznie każda osoba słyszała o kanałowym leczeniu zębów, jednak nie wszystkie wiedzą, na czym takie leczenie dokładnie polega.
Krótko mówiąc, leczenie kanałowe, polega na usunięciu miazgi znajdującej się w kanałach, przeprowadzenia dezynfekcji oraz szczelnym wypełnieniu kanałów i zabezpieczeniu korony zęba.

Kanałowe leczenie zębów jest dla niektórych osób ostatnią szansą na uratowanie zęba. Obecne metody są bardzo skuteczne, jednak może dojść do powikłań w postaci bólu. Ból utrzymuje się do trzech dni po zabiegu, jednak może towarzyszyć nam nawet do trzech miesięcy. Wszystko zależy od indywidualnych reakcjach regeneracyjnych danego pacjenta.
W momencie, kiedy ból utrzymuje się dłuższy czas, warto skontrolować leczenie poprzez zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli stomatologowi na ocenienie prawidłowości leczenia. Czasami zdarza się niestety tak, że miazga została niedokładnie usunięta, ponieważ został pominięty jakiś kanał lub niewłaściwie oczyszczony. Taki proces prowadzi do przedostania się bakterii i nawrotu infekcji. Jedynym ratunkiem jest wtedy ponowne przeprowadzenie zabiegu.

Leczenie kanałowe zęba – kiedy się robi?

Wszystkie zęby, które wymagają leczenia kanałowego, są źródłem intensywnego bólu, który najczęściej uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ból ten nie mija po zażyciu leków przeciwbólowych, dlatego jedynym ratunkiem jest wizyta u stomatologa. Zabieg kanałowego leczenia zęba jest przeprowadzany zazwyczaj na zębach, które posiadają mocno zaawansowaną próchnicę, są złamane lub miazga zęba została naruszona.

Sposoby na ból zęba po leczeniu kanałowym

Należy pamiętać, że np. rozległość zapalenia miazgi czy sam przebieg zabiegu są czynnikami, które wpływają na charakter czy czas trwania bólu po zabiegu kanałowym. Jeśli odczuwamy dyskomfort, możemy zastosować środki przeciwbólowe lub domowe sposoby. W niektórych przypadkach lekarz stomatolog może przepisać antybiotyk.
Domowymi sposobami na uśmierzenie bólu zęba i jego szybszą regenerację są:
1. Kompresy z użyciem np. lodu zawiniętego w ręcznik – takie okłady pomogą pozbyć się opuchlizny i przyspieszą regenerację tkanek
2. Gryzienie pokarmów po przeciwnej stronie od zabiegu – pozwoli to na zminimalizowanie powstawania bólu podczas jedzenia oraz zmniejszy ryzyko infekcji bakteryjnej.
3. Płukanki – są bardzo dobrym sposobem na walkę z dolegliwościami po zabiegu kanałowym. Najlepiej, aby płukanki zostały zrobione z rumianku lub szałwii, ponieważ oprócz działania kojącego dobrze wpływają także na regenerację.
4. Kostki lodu – ssanie kostek lodu nie tylko zmniejsza ból, ale również pomaga pozbyć się opuchlizny. Jednak warto pamiętać, by pod żadnym pozorem nie nagryzać kostek lodu.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Taki rodzaj leczenia zębów jest niestety bardzo kosztowny, a cena zależy od kilku czynników:
– ilości kanałów do wyczyszczenia
– gabinetu stomatologicznego
– miejsca zamieszkania
Leczenie jednego kanału to koszt ok.400 zł, natomiast trzy kanały mogą nas kosztować nawet 800 zł. Do tej ceny należy dodać koszt zdjęcia rentgenowskiego oraz koszt znieczulenia miejscowego, plus wszystkie inne koszty jak np. leki przeciwbólowe czy antybiotyk.

Kanałowe leczenie zęba jest drogie, jednak sam ból zmusza pacjenta do udania się do gabinetu stomatologicznego. Pamiętajmy, jednak, że jeśli tylko istnieje szansa na wyleczenie zęba, warto to zrobić.