Brak śliny w ustach w nocy

Suchość w ustach to spory dyskomfort, który może nawet utrudniać mówienie, nie wspominając o jedzeniu i przełykaniu. Przyczyny suchości w ustach mogą być bardzo różne – zarówno związane z naszym stylem życia, jak i poważnymi chorobami. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu.

Co oznacza brak śliny w ustach?

Brak śliny w ustach w nocy najczęściej wskazuje na zaburzenia w funkcjonowaniu ślinianek. Ślinianki to gruczoły odpowiedzialne za nieustanną produkcję śliny, które znajdują się w błonie śluzowej jamy ustnej i gardła. Ich praca może być zaburzona wskutek bardzo różnych przyczyn i wtedy mamy do czynienia z tzw. kserostomią prawdziwą. Zdarza się jednak i tak, że suchość w ustach pojawia się mimo prawidłowo pracujących ślinianek – wtedy mamy do czynienia z kserostomią rzekomą i jest ona wynikiem zaburzeń w wegetatywnym układzie nerwowym.

Nocna suchość w ustach najczęściej jednak wskazuje na zaburzenia w pracy ślinianek, które mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Wśród częstych wymienia się palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwhistaminowych, przeciwbólowych, moczopędnych czy leków na depresję, a także takie poważne choroby jak cukrzyca, choroba Parkinsona, Hodgkina, zespół Sjögrena, a także AIDS. Z takim dyskomfortem w ustach często muszą się także zmierzyć kobiety w okresie menopauzy, co jest spowodowane hormonami, a także osoby w trakcie radioterapii czy chemioterapii.

Jak pobudzić ślinianki?

Brak śliny w ustach w nocy spowodowany zaburzeniami w produkcji śliny może być bardzo męczący, a także za czasem prowadzić do poważniejszych problemów w obrębie jamy ustnej, np. owrzodzeń, aft, a także przyspieszać próchnicę i powodować przykry zapach z ust. Jak w takim razie pobudzić pracę ślinianek? Gruczoły odpowiedzialne za produkcję śliny, które nie pracują jak należy, można wspomóc domowymi sposobami oraz farmaceutykami. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia dieta, czyli taka, która bogata jest w płyny. Koniecznie należy także zwiększyć bilans wypijanej wody w ciągu dnia, nawet do 3 litrów. Wskazane jest także picie jej w niedużych ilościach, ale często, np. po kilka łyków co 10-15 minut. Najważniejsze jednak jest, aby znaleźć przyczynę suchości w ustach – wtedy znacznie łatwiej uporać się z dolegliwością.

Jak walczyć z suchością w ustach?

Nie da się ukryć, że brak śliny w ustach w nocy wywołuje spory dyskomfort, a z czasem także może prowadzić do poważniejszych problemów. Dlatego wskazane jest również żucie gumy bez cukru lub ssanie cukierków bez cukru – w ten sposób również stymuluje się pracę ślinianek. Jeśli suchość w ustach jest wynikiem palenia papierosów czy picia alkoholu, to należy odstawić te używki. Pomocne może być również ograniczenie ilości spożywanej kofeiny. Można także wspomóc się odpowiednimi farmaceutykami – w aptekach dostępne są między innymi specjalne aerozole, płyny do płukania ust czy pasty do zębów, które wpływają na produkcję śliny. Warto także zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniach, szczególnie w sypialni.