5 kwietnia 2025

Dentysta Gdynia

Zaufany stomatolog w Gdyni

Co na zajady w ciąży?

Zajady to bardzo niekomfortowa dolegliwość, która pojawia się u kobiet w ciąży. Fachowo są one nazywane zapaleniem kącików ust. Ich główne objawy to zaczerwienienie, które z czasem przeobraża się w nadżerkę. Może także dojść do drobnego pęknięcia skóry w kącikach ust, a także miejscowego się jej łuszczenia. Osoby, które są szczególnie narażone na pojawienie się zajadów to chorzy cierpiący na choroby układu trawiennego, pacjenci z niedoborami witaminy B2, a także zmagający się z atopowym zapaleniem skóry. Zdarza się jednak, że zajady pojawiają się u kobiet w ciąży. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, co na zajady w ciąży może okazać się najbardziej skuteczne.

Zajady w ciąży

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, co na zajady w ciąży najlepiej stosować, by w żaden sposób nie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku i skutecznie leczyć tę przykrą dolegliwość. Przed zastosowaniem każdego leku, koniecznie trzeba przeczytać dołączoną do niego ulotkę, która będzie określała bezpieczeństwo stosowania go w ciąży. W aptece można kupić różnego rodzaju kremy i maści, które mają za zadanie zminimalizować wysychanie kącików ust. W dalszym ciągu można brać suplementy diety, które zalecane są w ciąży. Zajady, nawet nieleczone, z reguły ustępują po kilku dniach. Jeśli jednak w ciąży bardzo często powracają, warto umówić się do dermatologa, który zaleci specjalne maści, bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Jak leczyć zajady w ciąży?

Niestety, kobiety w ciąży mają tendencje do zajadów. Wszystko dlatego, że w tym czasie ich ciało narażone jest na różnego rodzaju zmiany hormonalne. Całkowicie zmienia się sposób funkcjonowania organizmu, a także skład śliny. Z powodu jej obniżonego pH kondycja jamy ustnej u kobiet w ciąży jest znacznie obniżona. Bardzo często zajady w ciąży bywają również efektem niedoboru ważnych substancji. U przyszłych mam wzrasta zapotrzebowanie na większość składników mineralnych i witamin.

Aby uniknąć zajadów w ciąży warto skupić się na przyjmowaniu odpowiednich suplementów, bogatych w żelazo, kwas foliowy, a także witaminy z grupy b. Warto także odwiedzić dietetyka, który pomoże skomponować zbilansowaną dietę, która ma zapobiegać powstawaniu niedoborów.

Co na zajady w ciąży?

Owrzodzenia w kącikach ust są dolegliwością, której nie powinno się lekceważyć. Mogą one być bowiem objawem rozwijających się w organizmie stanów chorobowych, bądź też wskazywać na niedobory określonych składników. Zajady w kącikach ust należy szybko wyleczyć choroby z tego powodu, że są one bardzo niekomfortowe i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Aby zwiększyć nawilżenie ust i chronić się przed wpływem promieni słonecznych, warto zadbać o regularne smarowanie ich pomadką lub balsamem. Ryzyko infekcji znacznie można zmniejszyć przy pomocy odpowiedniej higieny jamy ustnej – czyli nie tylko regularnego szczotkowania zębów, ale także stosowania nici dentystycznych oraz płukanek. W przypadku wystąpienia zajadów, najlepszą metodą ich leczenia, jest miejscowe stosowanie dostępnych w aptece maści.