Próchnica jest w najprostszym możliwym ujęciu chorobą zębów wywołaną przez różne typy bakterii, które zamieszkują jamę ustną. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że drobnoustroje tworzą na zębach żółtawy osad nazywany płytką nazębną. Następnie rozkładają cukry występujące w pożywieniu. Co powoduje próchnicę zębów?
Próchnica zębów – charakterystyka choroby
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że podczas wspomnianego procesu wytwarzają się również kwasy organiczne. Należy mieć świadomość, że przyczyniają się do zmiany naturalnego pH jamy ustnej tworząc kwaśne środowisko. Będzie ono sprzyjało demineralizacji szkliwa. W wyniku wspomnianego procesu na zębach może pojawić się biała plamka, która będzie jednoznacznym sygnałem, że próchnica zaczyna się rozwijać. Warto wiedzieć, że nie będzie lepszego momentu na zapobiegnięcie jej rozprzestrzeniania się.
Godny uwagi jest fakt, że na tym etapie struktura zęba nie będzie jeszcze naruszona. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiana choroba jest stosunkowo rzadko zauważalna we wczesnym stadium. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że bardzo duża liczba osób zastanawia się, co powoduje próchnicę zębów. Jeżeli choroba będzie dalej się rozwijać zniszczy szkliwo, zębinę, a także dotrze do miazgi. W trakcie tego procesu biała plamka będzie stopniowo ciemnieć w wyniku działanie substancji znajdujących się w jedzeniu.
Przyczyny powstania próchnicy
Należy mieć świadomość, że byt krótko i niedokładnie myte zęby praktycznie nie mają szans na to, by uniknąć próchnicy. Właściwa higiena jamy ustnej powinna się bowiem odbywać przynajmniej dwa razy dziennie. Bardzo istotne znaczenie będzie miało także regularne oczyszczanie nicią dentystyczną przestrzeni między zębowych. Przyczyną próchnicy może być również podatność zębów na choroby.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że im więcej związków nieorganicznych będzie występowało w zębach określonej osoby, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia omawianej choroby. Do próchnicy mogą doprowadzić także rzadkie wizyty w gabinecie dentystycznym. Oczywiście najczęstszym winowajcom tej choroby są dwucukry i cukry proste. Przekształcają się one bowiem w kwasy, które są odpowiedzialne za próchnicę.
Próchnica zębów – kuracja
Nie wszystkim osobom, które wiedzą, co powoduje próchnicę zębów, udało się jej zapobiec. W takiej sytuacji konieczne będzie leczenie. W przypadku, gdy na zębach będą widoczne białe, albo ciemniejsze plamki, w zupełności wystarczy remineralizacja szkliwa. Zabieg będzie w najprostszym możliwym ujęciu polegał na nałożeniu na określony ząb lakieru lub żeli ze związkiem fluoru. Jeżeli natomiast w zębie pojawi się ubytek, trzeba pozbyć się zarażonej tkanki. Kolejnym etapem będzie wypełnianie ubytku sztucznym tworzywem.
Oczywiście najbardziej skomplikowanym procesem będzie leczenie próchnicy, która dotarła bardzo daleko w w głąb zęba. Stomatolog będzie zmuszony w takiej sytuacji dokonać usunięcia całej miazgi zębowej, a także oczyścić kanały. Należy mieć świadomość, że ząb będzie wtedy zarówno martwy, jak i bardziej podatny na różnego rodzaju złamania czy kruszenie się. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że im bardziej zaawansowana będzie próchnica, tym bardziej czasochłonny proces związany z leczeniem.
Rekomendowane jest zatem skoncentrowanie się na profilaktyce, a także regularnych wizytach kontrolnych. Dzięki temu możliwe będzie wykrycie problemu już na wczesnym etapie.