Co to jest bonding

Każdy doskonale wie, jak ogromną rolę w życiu odgrywa piękny i zdrowy uśmiech. Niestety często w wyniku mechanicznego uszkodzenia dochodzi do ułamania, wyszczerbienia czy też różnego rodzaju starcia zębów. Jak się jednak okazuje, do naprawienia tego rodzaju uszkodzeń nie trzeba wcale drogich i inwazyjnych metod leczenia. Z powodzeniem można w takiej sytuacji zastosować bonding. Co to jest bonding zębów, na czym polega i jakie daje efekty?

Co to jest bonding zębów?

Zanim udamy się do stomatologa z zamiarem naprawienia posiadanych uszkodzeń zębów, warto się dowiedzieć, co to jest bonding. Wiedza to pozwoli lepiej dobrać odpowiednią metodę leczenia, świadomie się na nią zdecydować, a co najważniejsze poprawnie i samodzielnie ocenić to, czy będzie ona w naszym przypadku skuteczna i wskazana.
Czym zatem jest bonding? Jest to nieinwazyjna metoda odbudowywania zębów, polegająca na pokrywaniu ich niezwykle cienką warstwą specjalnego kompozytu, który jest wykonany z żywicy. Jest to dokładnie ta sama substancja, którą powszechnie wykorzystuje się również w przypadku wypełniania ubytków powstających w wyniku leczenia próchnicy. Jest to tworzywo niezwykle trwałe, a co najważniejsze daje się łatwo modelować, więc z powodzenie może być stosowane w celu niwelowania wad powstających na zębach.
Ogromną zaletą bondingu jet to, że zabieg ten nie wymaga żadnej mechanicznej ingerencji w szkliwo tak jak np. zakładanie licówek. Jest więc prostszy, tańszy, a także mniej nieprzyjemny dla pacjenta.

Kiedy można wykonać bonding?

Skoro już wiadomo, czym jest bonding, warto się teraz dowiedzieć, kiedy taki zabieg konkretnie może być wykonywany. W jakich sytuacjach jest on zalecany, a kiedy odradza się jego zrobienie?
Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, że bonding nie jest zalecany w przypadku zaawansowanych i bardzo poważnych uszkodzeń zębów. W takim wypadku niestety się on nie sprawdzi. Polecić go natomiast można wtedy, gdy ma się do czynienia ze zniekształceniami zęba czy też jego ukruszeniem. Metoda ta pozwala uzupełnić brak w zębie powstały w wyniku jego ułamania lub też wyrównać ząb, jeśli jest on za krótki w stosunku do pozostałych. Co ciekawe, taki zabieg może być także zastosowany w przypadku przebarwienia zęba, a także podczas leczenia diastemy.

Bonding zębów – efekty

Jak więc widać, bonding to naprawdę ciekawe rozwiązanie w zakresie ogromnej ilości mniejszych i większych problemów z zębami. Warto się teraz dowiedzieć, jakie konkretnie może on przynieść efekty. Czy warto taki zabieg stosować?

Podstawową sprawą, o której warto wiedzieć, jest to, że bonding umożliwia uzyskanie naprawdę równych i bardzo estetycznych zębów. Poprzez uzupełnienie wszystkich braków, wyszczerbień czy też ułamań, uzyskuje się idealnie równą linię zębów. Dzięki temu nie widać na nich żadnych pęknięć, ubytków czy też innych defektów. Mało tego, bonding umożliwia także wybielenie zębów, co jeszcze bardziej wpływa na ich piękny wygląd.
Na koniec warto zadać sobie pytanie, czy taki zabieg jest godny polecenia? Odpowiedź w tym wypadku może być tylko jedna i jest ona oczywiście twierdząca.