Najczęstsze problemy stomatologiczne, z którymi zmagają się Polacy to próchnica i nadwrażliwość zębów. Fluoryzacja jest jednym ze skutecznych sposobów na ochronę zębów i obowiązkowym elementem profilaktyki przeciwpróchniczej.
Na czym polega fluoryzacja?
Fluor jest głównym składnikiem wykorzystywanym w procesie fluoryzacji. Wiele osób zastanawia się, czy fluoryzacja szkodzi, dlatego trzeba rozwiać ich wątpliwości. Jeżeli zabieg jest przeprowadzony w sterylnych warunkach i przez doświadczonego stomatologa to jest to całkowicie bezpieczne. Fluor jest pierwiastkiem chemicznym, który charakteryzuje się bardzo dużą aktywnością. To oznacza, że w dużych ilościach może być niestety szkodliwy, z kolei jego brak przyczynia się do wystąpienia zaburzeń funkcjonowania organizmu, takich jak choroby zębów i kości. Fluoryzacja jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Wykorzystuje się specjalną piankę lub lakier, które mają wysokie stężenie fluoru. Należy pamiętać, że fluoryzacji nie wolno przeprowadzać samemu w domu i powinien ją wykonać lekarz w gabinecie stomatologicznym. Pierwszy etap to dokładne oczyszczenie jamy ustnej z pozostałości po jedzeniu oraz innych zanieczyszczeń. Używa się w tym celu obrotowej, specjalnie dostosowanej szczoteczki. Preparat z fluorem nakłada się później na dokładnie oczyszczone zęby. Produkt przykleja się natychmiast do zębów, przez co nawet kilka godzin po zabiegu można mieć wrażenie, że zęby są brudne.
Fluoryzację można również przeprowadzić na inne sposoby, a jednym z nich jest nałożenie pianki na zęby przy pomocy specjalnych łyżek. Czasami używa się też jonoforezy fluorkowej, ale jest to raczej rzadkie zjawisko. Przepisy prawa określają, że fluoryzacja zębów w szkołach podstawowych powinna być przeprowadzana u uczniów klas 1 – 6 na obszarach, gdzie stężenie fluorków w wodzie pitnej nie jest większe niż 1 mg/l wody. W takich miejscach fluoryzację trzeba przeprowadzać aż 6 razy w roku co 6 tygodni.
Przeciwwskazania do fluoryzacji
Fluoryzacja jest ogólnie bezpiecznym zabiegiem, ale istnieją pewne przeciwwskazania, przy których lepiej jej nie wykonywać. Przede wszystkim nie powinno się przeprowadzać fluoryzacji u pacjentów, u których wykryto stany zapalne jamy ustnej lub owrzodzenie. Niestety w takiej sytuacji fluoryzacja może nasilić objawy i spotęgować ból. W pierwszej kolejności trzeba wyleczyć próchnicę, a dopiero później zdecydować się na fluoryzację. Przed fluoryzacją trzeba dokładnie umyć zęby, a specjaliści zalecają także wykonanie piaskowania zębów. Odpowiedź na pytanie, czy fluoryzacja szkodzi jest jak najbardziej negatywna.
Ból po fluoryzacji zębów
Prawidłowo przeprowadzony zabieg fluoryzacji nie powinien sprawić żadnego bólu, ale czasem mogą wystąpić efekty uboczne, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Użycie zbyt dużej ilości środka fluoryzującego może sprawić, że pacjent będzie odczuwał po zabiegu nudności, wymioty oraz ból brzucha. Może pojawić się także ból zębów oraz łzawienie oczu. Zbyt duża ilość środka fluoryzacyjnego przyczynia się do rozwoju fluorozy.