Lakowanie zębów mlecznych jest zabiegiem profilaktycznym, który ma na celu dodatkowe zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Polega na nałożeniu na zęby warstwy preparatu, jakim jest lak. Sam zabieg jest bezbolesny i szybki. Warto zatem wiedzieć o nim nieco więcej, aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lakować zęby mleczne.
Jakie zęby można lakować?
Zabiegowi lakowania poddawane są przede wszystkim zęby trzonowe. Mowa tu zarówno o zębach mlecznych, jak i stałych. Dodatkowo lakowane mogą być zęby przedtrzonowe. W przypadku zębów trzonowych lakowaniu najczęściej poddawane są te, które szczególnie narażone są na ścieranie się oraz takie, w których powstaje sporo szczelin oraz bruzd. Z lakowaniem zębów nie powinno się zwlekać. Najlepiej, aby zabieg został przeprowadzony zaraz po pojawieniu się zęba stałego trzonowego. Co jednak ważne, zabieg wykonywany jest również często w przypadku zębów mlecznych. Pamiętać bowiem trzeba, że nie są one tak wytrzymałe, jak zęby stałe. Oznacza to, że są dużo bardziej narażone na próchnicę. Zastosowanie lakowania skutecznie zabezpieczy zęby mleczne. To również sprawi, że pierwsze zęby stałe wyżynać będą się w zdrowym środowisku.
Lakowanie zębów mlecznych
Odpowiadając na pytanie, czy lakować zęby mleczne, warto omówić, na czym dokładnie ten zabieg polega. Cały proces zaczyna się od oceny stanu uzębienia u dziecka. Wiedzieć bowiem trzeba, że zabieg ten możliwy jest wyłącznie w przypadku zębów zdrowych. Jeśli chodzi o mleczaki, to najczęściej nie ma z tym problemu. Jeśli jednak stomatolog zauważy pierwsze oznaki próchnicy, wówczas możliwe jest przeprowadzenie lakowania poszerzonego. Mowa tu o wcześniejszym usunięciu zmienionych tkanek. Kolejny krok to dokładne oczyszczenie zębów z płytki nazębnej. Wykorzystuje się do tego specjalną szczoteczkę. Następnie osusza się zęby i nakłada wytrawiacz do lakowania. Ułatwia on późniejsze osadzenie się laku. Ostatni etap to naniesienie warstwy laku i utwardzenie go za pomocą specjalnej lampy. Zabieg kończy się sprawdzeniem, czy lak nie powoduje dyskomfortu.
Co po zabiegu lakowania zębów?
Ogromną zaletą zabiegu, jakim jest lakowanie zębów, jest fakt, że nie trzeba się po nim stosować do żadnych szczególnych wskazań. Bez problemu można zaraz po lakowaniu jeść i pić. Ważne jest oczywiście, aby codziennie stosować odpowiednią higienę jamy ustnej. Nie można zapominać także o kontrolnych wizytach w gabinecie stomatologicznym w celu sprawdzenia stanu uzębienia. Dodatkowo podczas takiej wizyty dentysta sprawdza szczelność laku i w razie konieczności uzupełnia go. Dobrze również, jeśli sami rodzice będą to kontrolować.
Czy lakować zęby mleczne u dziecka? Jest to z pewnością zabieg, który zapewnia skuteczną ochronę zębów przed próchnicą. Dlatego warto z takiego zabiegu skorzystać. Można mieć wówczas pewność, że zęby dziecka będą zdrowe. Wspomnieć na koniec trzeba, że lakowanie przeprowadzane jest również w przypadku zębów stałych. Dlatego na taki zabieg często decydują się także osoby dorosłe.