kamien-nazebny

Walka z kamieniem nazębnym bywa bardzo uciążliwa. Utwardzona płytka bakteryjna oraz resztki pokarmu mogą przybierać nieatrakcyjną, żółtawą barwę, która znacząco wpływa na wygląd uzębienia. Dlatego wiele osób decyduje się na zabieg usuwania kamienia nazębnego. Te same osoby zastanawiają się również, czy po usuwaniu kamienia można jeść. To dobre pytanie, bowiem przestrzeganie zaleceń po zabiegowych może mieć znaczący wpływ na wygląd i kondycję zębów.

Czy po usuwaniu kamienia można jeść?

Już na wstępie należy podkreślić, że przez dwie godziny po zabiegu absolutnie nie wolno przyjmować żadnych płynów i pokarmów. W trakcie kolejnej doby należy spożywać wyłącznie te produkty, które nie zawierają barwników – zakazane są takie rzeczy jak kawa, herbata, buraki czy jagody. Nie powinno się również spożywać kwaśnych produktów. Trzeba mieć świadomość tego, że po zabiegu usuwania kamienia zęby mogą być nadwrażliwe. W przypadku wystąpienia bólu przy spożywaniu pokarmów, warto zastosować znieczulającą płukankę.

Kiedy usunąć kamień nazębny?

Wiele osób zastanawia się, czy kamień nazębny warto usuwać, skoro jest on tak powszechną dolegliwością. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że może on prowadzić do utraty zębów. A więc – tak, walka z kamieniem nazębnym jest koniecznością.

Usuwanie kamienia nazębnego warto przeprowadzać profilaktycznie, raz do roku. Wszystko dlatego, że najczęściej występuje on w przestrzeniach międzyzębowych oraz po wewnętrznej stronie zębów, co oznacza, że wykrycie go samodzielnie może być niemożliwe. Do grupy szczególnego ryzyka występowania kamienia należą osoby, które spożywają dużo kawy, herbaty oraz napojów gazowanych – a także palacze papierosów. Takie osoby powinny przeprowadzać zabieg usuwania kamienia przynajmniej raz na pół roku.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Już na wstępie warto odradzić stosowanie domowych metod. Mogą one okazać się szkodliwe na dłuższą metę – na przykład, stosowanie octu jabłkowego może po czasie prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa.

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty. Zdecyduje on o przeprowadzeniu skalingu – chemicznego, ultradźwiękowego, mechanicznego – w zależności od stopnia zaawansowania kamienia oraz miejsc jego występowania.

Po zabiegu skalingu, dobrze jest zastosować piaskowanie szkliwa. Wyrównuje ono powierzchnię zęba, usuwa zalegające na nim resztki oraz wyrównuje koloryt szkliwa.

Zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego

Szczególnie ważne jest postępowanie po zabiegu. Jak już zostało wspomniane wyżej, należy unikać przynajmniej przez dobę spożywania barwiących pokarmów.

Niesamowicie jest również dbanie o higienę jamy ustnej po zabiegu – regularne szczotkowanie oraz stosowanie nici dentystycznych zapobiegnie nawrotowi kamienia nazębnego lub przynajmniej znacznie go opóźni. Zęby powinno się szczotkować przynajmniej trzy razy dziennie, a zalegające w nich resztki raz dziennie usuwać przy pomocy nici.

To właśnie przestrzeganie zaleceń ma ogromny wpływ na to, jak długo utrzymają się efekty zabiegu usuwania kamienia.