Czy usuwanie kamienia wybiela zęby

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest gwarancją zdrowych i białych zębów. Oprócz mycia zębów, nitkowania i stosowania płynu do płukania ust, ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Przegląd powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku tak jak usuwanie kamienia nazębnego. Czy usuwanie kamienia wybiela zęby? Co to jest piaskowanie?

Usuwanie kamienia nazębnego

Jedną z podstawowych metod usuwania kamienia jest skaling. Jest to zabieg higieniczny, który ma za zadanie przeciwdziałać próchnicy i paradontozie. Paradontoza jest poważną chorobą przyzębia, która może prowadzić nawet do utraty zębów. Usuwanie kamienia nazębnego odbywa się zazwyczaj aparatem ultradźwiękowym. Dodatkowo czasami stomatolog stosuje także mechaniczne lub ręczne urządzenia, które ułatwiają i przyspieszają usuwanie twardej naleciałości. Usunięcie kamienia nazębnego jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym. Czasami niektóre osoby mogą odczuwać delikatny dyskomfort. Regularne usuwanie kamienia nazębnego poprawia wygląd zębów oraz stan przyzębia i dziąseł. Wiele osób zadaje sobie często pytanie, czy usuwanie kamienia wybiela zęby – poniekąd tak, gdyż usuwany jest nie tylko kamień, ale także nalot i przebarwienia powstałe w wyniku picia kawy czy herbaty.

Piaskowanie zębów

Oprócz usuwania kamienia nazębnego bardzo często stomatolog zaleca piaskowanie zębów. Jest to zabieg higieniczny, którego celem jest eliminacja płytki nazębnej. Płytka taka powstaje w wyniku nagromadzenia się różnych osadów i przebarwień, które nie zostają usunięte podczas szczotkowania zębów. Najczęściej piaskowanie jest uzupełnieniem usuwania kamienia nazębnego. To, czy usuwanie kamienia wybiela zęby, to już wiadomo, ale czy piaskowanie wybiela? W tym przypadku jak najbardziej tak. Proces ten odbywa się przy pomocy piaskarki stomatologicznej. Urządzenie pod ciśnieniem wyrzuca strumień cieczy, która zawiera substancje czyszczące. Najczęściej używany jest wodorowęglan sodu. Urządzenie to zostało tak skonstruowane, aby mogło dotrzeć do wszelkich zakamarków zębów, dzięki czemu po zabiegu zęby są czyste, pozbawione osadu i naleciałości i odzyskują swoją naturalną barwę. Bardzo często na zakończenie piaskowania przeprowadzana jest fluoryzacja, która dodatkowo chroni zęby.

Piaskowanie a efekt wybielenia zębów

Efekt piaskowania jest piorunujący. Jednak, aby utrzymać białe zęby przez dłuższy czas, należy stosować się do kilku zaleceń po wykonanym piaskowaniu. Przede wszystkim zęby muszą być szczotkowane regularnie. Dodatkowo codziennie należy nitkować przestrzenie między zębami. Ważne jest także to, aby dwie doby po piaskowaniu stosować białą dietę. Nie wolno pić kawy, herbaty i palić papierosów, które mogłyby zniwelować szybko efekty piaskowania. Zabieg piaskowania jest bezbolesny i przebiega szybko. Dla osiągnięcia lepszych efektów zaleca się przeprowadzanie go przynajmniej raz na pół roku. Warto także piaskowanie przeprowadzić profilaktycznie, aby wzmocnić i usunąć nieprzyjemną płytkę nazębną. Dzięki temu zęby będą bielsze i zdrowsze.