Fluoroza zębów – leczenie

Fluor jest pierwiastkiem występującym w całej skorupie ziemskiej. Znajduje się, między innymi w wodzie pitnej, w pokarmach. Dodawany jest też do wielu past do zębów. Dlaczego? Zapobiega on powstawaniu próchnicy w zębach. Czasem jednak fluor w organizmie może zaszkodzić człowiekowi. Taką sytuacją będzie fluoroza. Czym jest, jakie są przyczyny jej powstawania? Na czym polega „fluoroza zębów – leczenie „? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Fluoroza zębów u dorosłych
Fluoroza jest chorobą spowodowaną nadmierną ilością fluoru w organizmie człowieka. Najczęściej występującą postacią tego schorzenia jest fluoroza zębów. Czym się ona objawia?
Osoby dotknięte fluorozą zębów będą, przede wszystkim borykać się ze zmianami w budowie oraz wyglądzie szkliwa. Na powierzchni zębów pojawią się pojedyncze bądź zlewające się ze sobą pasma lub plamy o kredowej, lub brunatnej barwie. Na zębach pojawiać się będą także zgłębienia, a nawet widoczne ubytki w szkliwie. Może dojść nawet do zmiany kształtu zęba. Warto podkreślić, iż fluoroza nie dotyka całego uzębienia, a atakuje jedynie pojedyncze zęby.
Istnieje kilkustopniowa klasyfikacja fluorozy zębów.
0 – to prawidłowy, niezajęty chorobą stan zęba. Szkliwo jest czyste i lśniące, kremowobiałe.
1 – to fluoroza wątpliwa. Można dostrzec niewielkie plamki na powierzchni zęba.
2 – Bardzo łagodny stan chorobowy. Plamy są bardziej obszerne, jednak nie przekraczają one połowy powierzchni zęba.
3 – to fluoroza umiarkowana. Na szkliwie widoczne są już brązowe plamy.
4 – ciężki stopień fluorozy. Cały ząb zostaje uszkodzony. Zniszczenia są już tak zaawansowane, iż mogą one zmienić kształt zęba. Na jego powierzchni widać zgłębienia, a także brunatnobrązowe przebarwienia.
Powody fluorozy
Fluoroza powstaje w wyniku dostarczaniu do organizmu zbyt dużej ilości fluoru. Nie jest to trudne, gdyż pierwiastek ten znajduje się w pożywieniu, takim jak ryby morskie, czarna herbata, szynka wieprzowa, pieczywo żytnie czy żółty ser. Znajduje się od w dużych ilościach także w kosmetykach do pielęgnacji jamy ustnej: pastach do zębów, płynach do płukania ust itd. Na fluorozę bardziej narażeni są mieszkańcy takich miejscowości jak Malbork, Lubiniec czy Nysa, gdzie woda pitna zawiera najwyższe stężenie fluoru. W tej chwili, z uwagi na ryzyko wystąpienia choroby, powoli odchodzi się od fluoryzowania wody mineralnej.
Fluoroza zębów – leczenie
Ostatnim, najważniejszym zagadnieniem, o którym będzie tu mowa, jest „fluoroza zębów – leczenie ” jej. Przede wszystkim należy wszystkie zmiany próchnicze w danym zębie. Ubytki szkliwa pokrywa się płynnym materiałem kompozytowym, a także hydroksyapatytem, który odnawia szkliwo (prowadzi do jego remineralizacji). Czasem trzeba też zastosować ścieranie szkliwa, bądź wybielić chore zęby. Należy też unikać fluoru w kosmetykach (np. używać past do zębów bez dodatku fluoru) oraz nie zapominać o codziennej, dokładnej higienie jamy ustnej. Dobrym rozwiązaniem będzie też dieta bogata w wapń, jak choćby rośliny strączkowe i przetwory mleczne.