Każdy młody, a w zasadzie dorastający człowiek wie, jak poważnym problemem mogą okazać się tzw. zęby mądrości. Mowa tu oczywiście o tak zwanych ósemkach, które pojawiają się w tylnej części dziąseł i bardzo często są przyczyną wielu problemów z uzębieniem.
Ekstrakcja ósemki – kiedy ją wykonać?
Popularna „ósemka” to – od strony medycznej – trzeci ząb trzonowy, który dla człowieka nie jest zbyt przydatny. Wielu stomatologów usuwa ją profilaktycznie, dzięki czemu pozostałe zęby mogą utrzymać się w odpowiedniej dla nich pozycji. Ósemki usuwa się wtedy, gdy prowadzą one do problemów ortodontycznych albo gdy są przyczyną częstych stanów zapalnych w obrębie dziąsła. Zęby te warto usunąć również wtedy, gdy ich wzrost wpływa na położenie pozostałych zębów, a także wówczas, gdy doprowadzają one do powstania charakterystycznych, migrenowych bólów głowy.
Zabieg usuwania ósemek – na czym polega?
To ile kosztuje usuwanie ósemek zależy w głównej mierze od przebiegu samego zabiegu. Najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, które ogranicza uczucie dyskomfortu do absolutnego minimum. W trakcie zabiegu (poprzedzonego badaniem RTG), nacina się dziąsło i usuwa je, a następnie – za pomocą wiertła chirurgicznego – usuwa się z jego powierzchni blaszkę kostną.
Dzięki temu dość skomplikowanemu zabiegowi dentysta (czasem chirurg) uzyskuje bezpośredni dostęp do zęba. Następnie jest on rozwiercany za pomocą dobrze znanego pacjentom wiertła chirurgicznego i – krok po kroku – usuwany.
Niestety wyrywanie ósemki wiąże się z możliwością wystąpienia szeregu zjawisk niepożądanych, które – co gorsza – mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni. Do najczęstszych, niepożądanych objawów należą:
- szczękościsk, będący efektem wyrwania ósemki i zaburzenia prawidłowego obciążenia żuchwy,
- krwawienie z zęba – w związku z tym, że ósemki są często bardzo mocno osadzone w dziąśle, ich wyrwanie może doprowadzić nawet do długotrwałego krwawienia,
- obrzęk, który jest najczęściej bezpośrednim objawem stanu zapalnego powstającego w okolicach dziąseł (zwykle jest to bardzo bolesny stan),
- zapalenie zębodołu – jest to jeden z kolejnych etapów powstającego wcześniej obrzęku,
- zaburzenia czucia, które najczęściej wynikają z porażenia nerwu zębodołowego dolnego lub też nerwu językowego,
- krwiak – czyli bezpośredni skutek uszkodzenia struktury dziąseł i kości.
Cena usunięcia ósemki
Łączna cena zabiegu usunięcia ósemki zależy w głównej mierze od tego, kto ją wykonuje i jakie procedury są z nią związane. Zwykła ekstrakcja zęba to koszt zaledwie 200 – 300 złotych. Dentysta wykona zabieg taniej, ale tylko w przypadku prawidłowo wykształconych, choć np. zepsutych zębów.
Za ekstrakcję chirurgiczną (czyli dłutowanie zęba) trzeba będzie zapłacić już nieco więcej, bo 450 złotych. Ile kosztuje chirurgiczne usuwanie ósemek górnych (zatrzymanych)? Kwota ta najczęściej waha się w okolicach od 500 do 600 złotych, aczkolwiek w przypadku analogicznych zębów dolnych, może ona wzrosnąć nawet do 800 złotych.
Podsumowując, to ile kosztuje chirurgiczne usuwanie ósemek zależy w głównej mierze od ich położenia i tego, czy ich wykształcanie zostało wcześniej zatrzymane.