ile-kosztuje-fluoryzacja-u-dentysty

Każdy człowiek marzy o pięknych, białych i zadbanych zębach. Niekiedy samo szczotkowanie zębów nie wystarcza, by utrzymać efekt zdrowego uzębienia. Z pomocą przychodzi rozwiązanie jakim jest fluoryzacja. Warto jednak wiedzieć, ile kosztuje fluoryzacja u dentysty.

Fluoryzacja – co to jest?

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym, który ma na celu zapobiegać powstawaniu na uzębieniu próchnicy. Związki fluoru, które są zawarte w płynie do fluoryzacji, mają właściwości ochronne i wzmacniające. Dzięki nim wzmacniane są tkanki zewnętrzne zęba, co prowadzi do uodpornienia szkliwa na działanie kwasów i bakterii. Bakterie i kwasy, o których mowa prowadzą do powstawania próchnicy na powierzchni zęba, dlatego zabieg fluoryzacji jest wart wykonania, zwłaszcza u dzieci.

Etapy fluoryzacji

W zależności od wyboru rodzaju fluoryzacji, zabieg ten przebiega nieco inaczej. Obecnie polecane są cztery rodzaje fluoryzacji.

Pierwszym z nich jest zabieg fluoryzacji metodą Knutsona. Zabieg ten polega na wcieraniu w płytkę zęba 2% roztworu fluorku sodu. Czynność tą należy przeprowadzić czterokrotnie w odstępach tygodnia. Zabieg tą metodą wykonuje się w gabinecie dentystycznym i przebiega on w trzech etapach. Pierwszy etap to dokładne oczyszczenie szkliwa zębów z płytki nazębnej i innych zanieczyszczeń. Drugi etap to osuszenie zębów. Trzeci etap to nakładanie na zęby roztworu za pomocą pędzelka, wacika lub aplikatora. Roztwór należy pozostawić na zębach przez okres czterech minut, po upływie czasu roztwór usuwa się za pomocą wacika. Po zabiegu nie powinno się jeść ani pić przez co najmniej pół godziny.

Drugim zabiegiem fluoryzacji szczególnie polecanym u dzieci powyżej
6 roku życia jest zabieg metodą Berggrena-Welandera. Zabieg ten wykonuje się w szkołach i przedszkolach. Polega na szczotkowaniu zębów przy pomocy szczoteczki, na którą nakłada się roztwór fluorku sodu w stężeniu 0,5-1%. By efekt fluoryzacji był zadowalający należy go powtarzać pięciokrotnie w dwutygodniowych odstępach. Fluoryzacja tą metodą jest bezpłatna.

Trzeci rodzaj fluoryzacji przeprowadzany jest metodą Torella. Podobnie jak w przypadku powyżej omawianej metody, tak i fluoryzacja metodą Torella skierowana jest do dzieci powyżej 6 roku życia. Zabieg ten jest bezpłatny i przeprowadzany w szkole bądź w przedszkolu pod okiem wykwalifikowanej higienistki, pielęgniarki. Zabieg polega na płukaniu przez okres od 3 do 5 minut jamy ustnej roztworem fluorku sodu w stężeniu 2%. Płynu nie należy połykać. Po wypłukaniu – płyn należy wypluć. Zabieg należy cyklicznie powtarzać przez cały okres nauki w szkole w odstępie czasu co najmniej dwutygodniowym.

Czwarty rodzaj to lakierowanie zębów. Jest to trwała i bardzo skuteczna metoda, gdyż lakier z fluorem utrzymuje się na zębach do kilku dni. Związki fluoru mają wiele czasu, by skutecznie wzbogacić i zabezpieczyć szkliwo uzębienia. Zabieg ten wykonuje się w gabinecie dentystycznym. Przed przystąpieniem do lakierowania, dentysta oczyszcza szkliwo zęba, osusza je oraz przystępuje do nakładania lakieru. Czynności te są bezbolesne. Zabieg należy powtarzać od 2 do 4 razy do roku.

Koszt zabiegu fluoryzacji

Ile kosztuje fluoryzacja u dentysty? Zabieg metodą Torella oraz Berggrena-Welandera są bezpłatne, przeprowadzane w ramach profilaktycznego leczenia uzębienia dzieci. Pozostałe dwie metody: lakierowanie zębów oraz fluoryzacja metodą Knutsona, przeprowadzane są w gabinecie dentystycznym. Ile kosztuje fluoryzacja u dentysty? Koszt zabiegów uzależniony jest w dużej mierze od stanu uzębienia, wielkości i ilości zębów mlecznych i stałych. Lakierowanie zębów stałych to wydatek rzędu od 100 do 150 złotych za zabieg. Lakierowanie zębów mlecznych jest niemalże o połowę tańsze i wynosi od 60 do 90 złotych. Fluoryzacja metodą Knutsona to koszt rzędu 100 zł. W tej metodzie nie ma znaczenia ilość zębów mlecznych i stałych.