Kamień nazębny pojawia się u większości osób. Aby wiedzieć, jak z nim walczyć, trzeba mieć świadomość, w jaki sposób powstaje.
Kamień nazębny – co to?
Na początku warto powiedzieć, czym w ogóle jest kamień nazębny. W dużym skrócie mówiąc, jest to zwapniała płytka bakteryjna, w skład której wchodzą również resztki pokarmu. Zazwyczaj przybiera ona kolor żółty lub brunatny. Zazwyczaj osadza się od wewnętrznej strony zębów oraz w przestrzeniach pomiędzy nimi. Dlatego kamień nazębny trudno jest wykryć samodzielnie. Jego leczenie jest o tyle ważne, że zaniedbanie w tym zakresie może spowodować nawet utratę zębów! Na szczęście są skuteczne sposoby na walkę z kamieniem.
Z czego robi się kamień na zębach?
Większość dorosłych osób boryka się z problemem kamienia nazębnego. Jest to bowiem bardzo powszechna dolegliwość. Kamień nazębny jest efektem mineralizacji oraz utwardzania nazębnej płytki bakteryjnej. Jest ona miękkim osadem przylegającym do zęba. Póki nie ulegnie utwardzeniu, bez żadnego problemu można ją usunąć przy pomocy szczoteczki do zębów. Płytka bakteryjna powstaje dzięki pomocy bakterii obecnych w ślinie, a na zębach osiada już chwilę po zakończeniu ich szczotkowania. Warto wiedzieć, że powstawanie płytki bakteryjnej jest uzależnione nie tylko od higieny jamy ustnej, ale i także diety. Warto ograniczyć spożywanie sacharozy oraz przyłożyć szczególną uwagę do dokładnego szczotkowania zębów – wtedy płytka nie będzie powstawać.
Metody na usunięcie kamienia nazębnego
Osoby, które zastanawiają się, jak pozbyć się kamienia nazębnego, nie muszą się martwić. Mogą bowiem skorzystać z jednego z wielu dostępnych sposobów. Prawda jest taka, że pomimo wielu domowych sposobów, najlepszą opcją będzie po prostu wizyta u dentysty. Prosty zabieg pomoże pozbyć się kamienia raz na zawsze – oczywiście, przy odpowiednim postępowaniu w przyszłości. Przykładowo, wiele osób poleca stosowanie octu jabłkowego i chociaż ten sposób wydaje się skuteczny, to jednak może osłabić szkliwo i prowadzić do jego uszkodzeń.
Wizyta u stomatologa wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Lekarz może zaproponować skaling mechaniczny i ultradźwiękowy, chemiczny bądź też laserowy.
Stomatolog pozbywa się resztek kamienia bardzo dokładnie, ponieważ stosowane przez niego metody pozwalają na dotarcie do każdego zakamarka jamy ustnej. Po zabiegu dobrze jest też zastosować piaskowanie, które wygładzi powierzchnię zęba oraz fluoryzację, która utrudni osiadanie kamienia nazębnego w przyszłości.
Usunięcie kamienia nazębnego – cena
W zależności od wybranej metody, usuwanie kamienia nazębnego może kosztować od stu do nawet kilkuset złotych.
Jeśli pacjent zdecyduje się na znieczulenie, cena zabiegu może wzrosnąć. Dodatkowo, końcowy koszt będzie zależny od stopnia zaawansowania kamienia nazębnego oraz zakresu jego występowania. Na wysokość ceny wpłyną także dodatkowe zabiegi takie jak piaskowanie zębów czy ich fluoryzacja. Warto jednak ten wydatek potraktować jako inwestycję w piękny, zdrowy uśmiech.