jak-skutecznie-leczyc-paradontoze

Paradontoza to infekcja, która atakuje tkanki przyzębia i prowadzi do powstania stanu zapalnego. Za wywołanie choroby odpowiedzialne są bakterie, które bytują w jamie ustnej.

Przyczyny powstawania paradontozy

Dlatego tak ważna jest właściwa higiena i codzienne mycie zębów. Trzeba jednak pamiętać, że zwykłe szczotkowanie może nie wystarczyć, dlatego warto się jeszcze wyposażyć w płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną. Paradontoza najczęściej pojawia się u osób po 40 roku życia. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że mężczyźni częściej na to chorują. Brak właściwej higieny sprawia, że bakterie mają się czym odżywiać. Zaraz po próchnicy jest to drugie najczęściej występujące schorzenie jamy ustnej. Oczywiście osoby młodsze również mogą zachorować na paradontozę, ale dzieje się to stosunkowo rzadko.

Stan zapalny sprawia, że zęby powoli zaczynają się ruszać. Początkowo objawy paradontozy są praktycznie niezauważalne, dopiero później stają się bardziej dokuczliwe. Dlatego właśnie trzeba pamiętać o regularnych wizytach stomatologa. Objawy paradontozy są zdradliwe, dlatego w żadnym wypadku nie można ich lekceważyć. W skrajnych przypadkach, gdy paradontoza jest nieleczona może się skończyć nawet utratą wszystkich zębów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przewlekłe zapalenie dotyczy nie tylko dziąseł, ale także pozostałych, głębiej położonych struktur, takich jak kości szczęki oraz żuchwy.

Objawy paradontozy

Poszczególne struktury mają zadanie utrzymać ząb w zębodole. Zła higiena jamy ustnej oraz nieprawidłowe szczotkowanie zębów to najczęstsze przyczyny paradontozy. Osłabiony układ odpornościowy oraz czynniki genetyczne także mają wpływ na stan zęba. Po kilku tygodniach można nawet zaobserwować mikrouszkodzenia oraz stany zapalne. Z upływem czasu płytka nazębna zaczyna twardnieć i zamienia się w kamień nazębny. To właśnie pod nim zbierają się komórki śluzówki oraz bakterie.

Dlatego trzeba pamiętać, żeby myć zęby po każdym posiłku. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie rano i wieczorem może nie być wystarczające. Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte w odpowiednim czasie to zmiany będą nieodwracalne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że kamień może również powstać na dziąśle. Należy mieć świadomość, że nawet gdy dziąsła krwawią to trzeba myć zęby. Niezwykle ważne jest codzienne szczotkowanie zębów.

Co stosować na paradontozę?

Przyzębie utrzymuje ząb w kości i otacza go swoimi tkankami. Trzeba też mieć świadomość, że niektóre czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się paradontozy. Znacznie bardziej narażeni są przede wszystkim palacze. W ich przypadku nawet dobra higiena jamy ustnej może nie być wystarczająca. W przypadku zaawansowanej paradontozy najlepiej udać się do sprawdzonego gabinetu stomatologicznego.

Bardzo ważna jest jednak profilaktyka, ponieważ chodzi o to, żeby zapobiegać a nie leczyć. Szczoteczką należy przede wszystkim wykonywać ruchy obrotowe – wymiatające, a poza szczotkowaniem zębów warto jeszcze płukać jamę ustną oraz używać nici. W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów do higieny jamy ustnej, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.