Kamień nazębny to nic innego jak warstwa płytki nazębnej, która została zmineralizowana. Powstaje pod brzegiem dziąseł i podrażnia je. Jest idealnym miejscem do tworzenia się bakterii, a czasem nawet poważniejszych schorzeń, jak ubytki zębów, czy choroby dziąseł. Dlatego też tak ważne jest, by w przypadku wystąpienia kamienia nazębnego skorzystać z profesjonalnych usług usuwania tej płytki nazębnej. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego, warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi.
Jak się tworzy kamień nazębny?
Kamień nazębny powstaje w skutek naturalnych procesów obrony naszego organizmu przed płytką bakteryjną. Płytka bakteryjna, która ulega mineralizacji robi się coraz twardsza i w efekcie końcowym staje się kamieniem nazębnym. Może być on umiejscowiony w obrębie dziąseł, gdzie przybiera ciemniejszą barwę lub pod dziąsłami, co jest zdecydowanie groźniejsze. Takie umiejscowienie kamienia nazębnego powoduje stany zapalne. Podczas mycia zębów można wtedy zaobserwować krew, a z ust może wydzielać się brzydki zapach. Skutkiem nieusuwanego kamienia nazębnego jest paradontoza w przyszłości. Najpierw pacjenci zaczynają odczuwać nadwrażliwość na zimne i gorące napoje, ponieważ w związku z występowaniem kamienia nazębnego, korzenie zębów odsłaniają się i są podatne na słodkie lub zimne produkty. Jeśli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek opisywane zjawiska, powinieneś dowiedzieć się, jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego.
Usuwanie kamienia nazębnego – skaling
Przed przystąpieniem do pracy za pomocą skalera higienistka lub stomatolog dokładnie wyjaśni, jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego. Niestety nie można go usunąć zwykłą szczoteczką. W tym zabiegu używa się skalera, czyli urządzenia ultradzwiekowego, które rozbija kamień na mniejsze cząstki i usuwa je z powierzchni zębów.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje tego zabiegu:
- skaling naddziąsłowy, który usuwa kamień nazębny z powierzchni korony zębów. Zabieg ten jest w ofercie większości gabinetów stomatologicznych.
- skaling poddziąsłowy, który należy już do grupy zabiegów leczniczych. Usuwa kamień oraz bakterie, które pojawiają się pod dziąsłami i nie są widoczne dla oka.
Ten rodzaj kamienia nazębnego jest najbardziej szkodliwy i prowadzi do paradontozy.
Zabieg skalingu jest całkowicie bezpieczny. Elementem koniecznym dla dobrego efektu końcowego jest wypolerowanie powierzchni zębów po skalingu.
Po przeprowadzeniu takiego zabiegu, profesjonalny personel udzieli instruktażu, jak szczotkować i nitkować zęby, by zminimalizować ryzyko ponownego osadzania się kamienia nazębnego.
Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?
Cena usuwania kamienia nazębnego jest uzależniona od tego, jaki kamień chcemy usunąć. Jeśli jest to tylko kamień naddziąsłowy ceny za każdy łuk rozpoczynają się od około 50 złotych w górę. Zabieg przeprowadzany na kamieniu poddziąsłowym to już koszt od 80 złotych wzwyż.
Warto również zaznaczyć, że można wykupić zabieg skalingu razem z innymi usługami, jak piaskowanie, polerowanie, czy fluoryzacja. Skorzystanie z pakietu zabiegów może znacząco zmniejszyć cenę jednostkową za każdy pojedynczy zabieg.