3 kwietnia 2025

Dentysta Gdynia

Zaufany stomatolog w Gdyni

Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł? Przedstawiamy metody.

jak-zapobiegac-krwawieniu-dziasel

Krwawiące dziąsła to dość powszechnie występująca dolegliwość, która dotyczy pacjentów w różnym wieku oraz pojawia się niezależnie od płci. Zazwyczaj problem ujawnia się podczas codziennej pielęgnacji zębów, czyli szczotkowania lub w trakcie spożywania posiłków. Krwawienie dziąseł może mieć różnorodne przyczyny i w związku z tym, nie powinno być lekceważone.

Ponadto, należy pamiętać, że stan uzębienia pacjenta wypływa na jego zdrowie ogólne, a ewentualne dolegliwości mogą mieć wpływ na dobrostan innych układów i narządów. W związku z tym wielu pacjentów zastawia się: jak zapobiegać krwawieniu dziąseł?

Krew z dziąseł – przyczyny


Krwawienie dziąseł może mieć różnorodne przyczyny. Po pierwsze może mieć ono związek z brakiem lub nieodpowiednia higieną jamy ustnej. W sytuacji, w której zęby nie są wystarczająco długo i z odpowiednią częstotliwością szczotkowanie i nitkowane może dochodzić do nadmiernego rozwoju kolonii chorobotwórczych bakterii. Przyczyniają się one do tworzenia płytki oraz osadzania kamienia nazębnego. Brak jego usuwania w gabinecie dentystycznym prowadzi z kolei do możliwości rozwoju stanu zapalnego, który objawia się między innymi zaczerwienieniem i opuchlizną dziąseł.

Odkładaniu się płytki nazębnej sprzyja również brak stosowania płynów dentystycznych. Ponadto, dziąsła mogą krwawić na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, w tym urazów mechanicznych. Powstają one na skutek złej techniki szczotkowania zębów lub doboru nieodpowiedniej szczoteczki. Niepożądane są zatem zbyt gwałtowne i za mocne ruchy szczoteczki oraz jej zbyt twarde włosie. Krew w jamie ustnej może się również pojawiać w związku z różnorodnymi chorobami, w tym na przykład zapaleniem przyzębia, czyli paradontozą. W jej przebiegu dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych i rozchwiania zębów, które w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do ich utraty.

Ponadto, krwawiące dziąsła mogą być objawem niedoborów witaminy C, K i D oraz niewystarczającego poziomu minerałów w organizmie, w tym na przykład żelaza. Powyższe dolegliwości mogą być również symptomem cukrzycy, anemii, zaburzeń krzepnięcia i gospodarki hormonalnej, problemów z prawidłową pracą wątroby i choroby nowotworowej, a także występować na skutek przyjmowania niektórych leków. Warto również dodać, że podatność na tego typu dolegliwości może być uwarunkowana genetycznie oraz związana ze stresem oraz paleniem tytoniu.

Krwawienie dziąseł – jak leczyć?


Pacjenci często zastanawiają się nad tym: jak leczyć i jak zapobiegać krwawieniu dziąseł. Otóż, leczenie obejmuje w pierwszej kolejności szczegółową diagnostykę. Podczas niej przeprowadzany jest wywiad medyczny, badanie jamy ustnej oraz ewentualnie badania krwi. Czynności te mają na celu zdiagnozowanie oraz w miarę możliwości usunięcie przyczyn dolegliwości.

Część z nich można szybko wyeliminować, na przykład poprzez wymianę szczoteczki na taką, która cechuje się miękkim włosiem. Inne przyczyny, takie jak cukrzyca wymagają specjalistycznego działania. Ponadto, w przypadku równoległego leczenia i nadal pojawiających się uciążliwych dolegliwości należy stosować żele antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wskazana jest również konsultacja ze specjalistą od chorób przyzębia, czyli periodontologem. Wskaże on leki, których przyjmowanie organiczny krwawienie z dziąseł lub zaleci poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.

Zapobieganie krwawieniu dziąseł


Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł? Otóż, jak wspomniano powyżej, krwawienie z dziąseł może mieć różnorodne przyczyny. Niemniej jednak można mu zapobiegać poprzez prawidłową higienę jamy ustnej oraz dbanie o dobrostan całego ciała. W pierwszym wypadku konieczne są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym oraz usuwanie płytki i kamienia nazębnego.

Podczas codziennej pielęgnacji zęby należy szczotkować za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem lub wyposażonych w specjalnie czujniki nadmiernego nacisku na powierzchnię zębów szczoteczki elektryczne lub soniczne. Ponadto, warto podczas mycia zębów używać pasty zawierające wyciągi z szałwii oraz kory dębu. Ponadto, należy dbać o zdrowie ogólne ciała, poddawać się regularnym badaniom, przyjmować zalecone leki oraz zaprzestać palenia papierosów.