Protetyk słuchu jest bardzo istotnym zawodem, który jest cały czas bardzo popularny i opłacalny. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak zostać protetykiem słuchu. Gdy chcemy pracować jako protetyk słuchu, należy mieć przede wszystkim skończone odpowiednie kursy najlepiej na uczelni wyższej z zakresu akustyki. Po takim kursie otrzymuje się dyplom, który upoważnia do pracowania w tym zawodzie. Kurs ten trwa sto osiem godzin. Dobrze jest też, by przyszły protetyk słuchu lubił pracę z ludźmi, gdyż jest to praca ściśle związana z pacjentami. Gdy już wiemy, jak zostać protetykiem słuchu, to dobrze jest dowiedzieć się, jakie trzeba mieć kwalifikacje i co robi taki protetyk.
Protetyk słuchu – kwalifikacje
Każdy absolwent szkoły wyższej z zakresu akustyki powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji. Są to świadczenia, które upoważniają do badania pacjenta i wykorzystywanie swojej wiedzy zarówno w praktyce, jak i w teorii. Absolwent musi także wiedzieć, jakie narzędzia używać do danej sytuacji. Dobrze jest też prowadzić profilaktykę, która promuje edukację zdrowotną. Protetyk musi zdobyć odpowiednie kwalifikacje, by wiedzieć, jak dobrze dopasować aparat dla danego pacjenta. Dzięki temu protetyk będzie mógł pracować samodzielnie.
Co robi protetyk słuchu?
Protetyk słuchu między innymi przeprowadza badania audiometryczne oraz diagnozuje niedosłuch zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Protetyk serwisuje także różne urządzenia, które pomagają pacjentom dobrze słyszeć. Dostraja również przyrządy akustyczne. Warto także zaznaczyć, że to protetyk słuchu informuje pacjenta o tym, jak powinien pacjent dbać o swój aparat słuchowy. Protetyk słuchu pracuje w poradni audiologicznej i tam też przyjmuje pacjentów.
Ile zarabia protetyk słuchu?
Gdy już wiemy, jak zostać protetykiem słuchu i jaką drogę trzeba przejść, by móc pracować w tym zawodzie, to dobrze jest wiedzieć, ile wynosi wynagrodzenie protetyka. Warto wiedzieć, że protetyk przez pierwszy rok swojej pracy nie zarabia zbyt wiele. Kwota wynagrodzenia może sięgać do tysiąca pięciuset złotych plus ewentualne dodatki. Dodatkami są pieniądze otrzymane za sprzedaż różnych aparatów słuchowych.
Dopiero po około roku pracy średnia pensja protetyka słuchu może wynosić do czterech tysięcy złotych netto. Wszystko zależy także, w jakiej klinice się pracuje i jakie kursy i szkoły się skończyło. Im lepsza szkoła jest skończona, tym są większe szanse na wyższą pensję. To jaką pensję się otrzyma, ma także znaczenie to, w jakim mieście ma się zamiar pracować. Im większe miasto, tym lepsza perspektywa na pracę protetyka.
Protetyk słuchu to zawód z przyszłością. Dobrze jest więc skończyć odpowiednie szkoły i kursy, które przygotowują młode osoby do tego zawodu. Warto zdobyć wszystkie potrzebne kwalifikacje, które upoważniają do pracy w zawodzie. Protetykiem słuchu może zostać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Nie ma tutaj żadnego podziału na płeć, dlatego tym bardziej, jest to zawód bardzo pożądany.