Leczenie-kanalowe-czy-jest-niebezpieczne

Ostatnimi czasy internet aż huczy na temat rzekomej szkodliwości leczenia kanałowego. Tymczasem okazuje się, że ogromną część z tych pogłosek można włożyć między bajki jako ogromne brednie. Wiele osób zastanawia się, czy leczenie kanałowe jest bezpieczne i jakie mogą być jego negatywne skutki dla ludzkiego zdrowia. Tymczasem leczenie kanałowe ma pomóc w pozbyciu się problemu bolącego zęba i przynieść pacjentowi ulgę.

Czy leczenie kanałowe jest bezpieczne?

Liczne teorie spiskowe pojawiające się w internecie z pewnością nie ułatwiają życia lekarzom stomatologom. Leczenie kanałowe obwinia się o powodowanie takich schorzeń jak nowotwory, choroby serca i nerek, a nawet spadek odporności. Oczywiście, osoby obeznane w temacie wiedzą, że są to bzdury, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Zaniepokojeni pacjenci mogą poczuć ulgę – leczenie kanałowe było i pozostaje dla nich bezpieczne, a jego zalety są niepodważalne. Jeśli zostanie ono przeprowadzone przez dobrego i doświadczonego lekarza, korzystającego z nowoczesnego sprzętu, nie ma najmniejszego powodu do obaw.

Leczenie kanałowe – czy warto?

Każdy wie, jak uciążliwy może być nawracający silny ból zębów. Nie pozwala on spać w nocy, ani normalnie funkcjonować za dnia. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala zupełnie wyeliminować dolegliwości bólowe oraz pozwala uniknąć konieczności usunięcia chorego zęba. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że znacznie poprawia ono komfort życia i przynosi ulgę w uciążliwym bólu. Jeśli więc stomatolog uzna jego przeprowadzenie za konieczne, nie ma się co obawiać.

Etapy leczenia kanałowego

Na początku trzeba wykonać rtg zęba. Pozwala określić to, jak rozległy jest stan zapalny korzeni zębowych. Później następuje zatrucie miazgi zęba, który prowadzi do kontrolowanej martwicy. Pacjent ma założony opatrunek na okres od jednego do dwóch tygodni. Po tym czasie stomatolog opracowuje kanały. Usuwa się z nich zmienioną chorobowo miazgę. Kanał następnie wypłukuje się środkami antyseptycznymi. W ten sposób jest on dokładnie oczyszczony z bakterii i resztek zainfekowanej tkanki. Po tych zabiegach stomatolog wypełnia ubytki w tkance specjalnym materiałem. Kanał musi zostać szczelnie zamknięty, by żadne drobnoustroje nie miały do niego dostępu. Po zakończonym leczeniu należy ponownie wykonać zdjęcie rtg, by przekonać się, że zostało ono prawidłowo przeprowadzone.

Ból po leczeniu kanałowym

Prawda jest taka, że każdy człowiek ma swój indywidualny próg bólu. To, jak długo pacjent będzie odczuwał ból po leczeniu kanałowym, bywa bardzo zróżnicowane. U niektórych dolegliwości bólowe ustępują w krótkim czasie, u innych z kolei utrzymują się nawet przez trzy tygodnie. Ulgę mogą przynieść leki przeciwbólowe oraz antybiotyki – jeśli ból spowodowany jest zapaleniem przyzębia.

Podsumowując, leczenie kanałowe bywa koniecznością i z pewnością, jeśli zostało przeprowadzone prawidłowo, nie jest dla pacjenta zagrożeniem. Mity o jego szkodliwości należy więc stanowczo włożyć między bajki.