Leczenie zębów to najważniejsza i najbardziej podstawowa forma dbania o własne zdrowie. Dobry stan zębów nie tylko pozytywnie wpływać będzie na wygląd uśmiechu, lecz również na ogólne samopoczucie, pewność siebie i brak kompleksów na tym punkcie. Co bardzo ważne, zdrowe zęby przekładać się będą również na ogólnie dobry stan zdrowia całego organizmu. Pomimo tego, jak ważne jest dbanie o zęby, często jest to bardzo utrudnione. Dobrym tego przykładem jest okres w życiu kobiety, gdy spodziewa się ona dziecka. Warto więc dowiedzieć się, czy dozwolone jest przykładowo leczenie kanałowe w pierwszym trymestrze ciąży. Co powinno się o tym wiedzieć?
Czy w pierwszym trymestrze ciąży można iść do dentysty?
Jeśli chce się zrozumieć to, czy można stosować leczenie kanałowe w pierwszym trymestrze ciąży, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czym charakteryzuje się taki stan kobiety, a po drugie, jak wygląda dokładnie proces takiego leczenia.
Leczenie kanałowe stosowane jest w sytuacji, gdy miazga zębowa nie wykazuje już szans na regenerację i nie da się jej uleczyć. W takich okolicznościach nie pozostaje nic innego, jak tylko całkowicie ją usunąć i zastąpić ją specjalnym wypełnieniem. Miazga usuwana jest nie tylko z przestrzeni zębowej, lecz również z kanałów doprowadzających do niego nerwy, stąd nazwa tego leczenia. Zabieg ten wiąże się rzecz jasna z koniecznością ustalenia, jak położone są kanały zębowe. Wymaga to wykonania zdjęcia RTG, aby stomatolog uzyskał precyzyjny obraz.
Z drugiej strony organizm kobiety w pierwszym trymestrze ciąży jest niezwykle delikatny i wrażliwy na zagrożenia zewnętrzne. Co więcej, sam płód nie ma jeszcze żadnej ochrony i narażony jest w ogromnym stopniu na różne zagrożenia. Powoduje to, że leczenie kanałowe w pierwszym trymestrze ciąży jest często bardzo mocno odradzane. Przede wszystkim nie powinno się wykonywać w tym czasie zdjęć RTG, aby nie narażać dziecka na szkodliwe promieniowanie. Po drugie, leczenie to jest dość wymagające dla organizmu, co może negatywnie wpływać na dziecko.
Jakie znieczulenie u dentysty w ciąży?
Jak więc widać, leczenie kanałowe w pierwszym trymestrze ciąży nie do końca jest dobrym wyborem i miarę możliwości taki zabieg powinno się przeprowadzać jeszcze przed zajściem w ciążę. Nie zawsze jednak jest ona planowana, a to powoduje, że mimo wszystko takie leczenie należy przeprowadzić. W sytuacji, gdy stan zapalny zęba będzie stawał się poważniejszy, a ból trudniejszy do uśmierzenia, nie powinno się czekać z leczeniem do kolejnego etapu ciąży lub też do porodu. Niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia bezzwłocznie.
Podstawa każdego leczenia kanałowego jest rzecz jasna znieczulenie. Bez niego wykonywane przez stomatologa czynności byłyby dla matki ogromną torturą, co rzecz jasna negatywnie odbijałoby się również na dziecku. Powstaje więc pytanie, jakie znieczulenie zastosować, aby kobieta nie czuła bólu, a jednocześnie, aby podawany do krwioobiegu środek nie stanowił zagrożeń dla dziecka? Jak się okazuje, nowoczesne znieczulenia, które zawierają w sobie artykainę, nie tylko nie są w najmniejszym stopniu niebezpieczne dla malucha, lecz dodatkowo charakteryzują się naprawdę dobrą skutecznością działania i świetnie uśmierzają ból towarzyszący leczeniu kanałowemu.
Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy podczas takiego leczenia nie skorzystać ze znieczulenia ogólnego, czyli z narkozy. Pozwoli im to uniknąć ogromnego stresu związanego z leczenie i obudzić się już po jego zakończeniu. Takie rozwiązanie jest stosunkowo często stosowa i wiele osób sobie je chwali. Wiedzieć jednak trzeba, że narkoza ma naprawdę negatywny wpływ na ciało i stanowi dla niego ogromne obciążenie. Z tego też powodu jest ona wykluczona w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ mogłaby stanowić zbyt duże zagrożenie dla dziecka.
Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać w ciąży?
Ja więc widać, leczenie kanałowe w pierwszym trymestrze ciąży jest zabiegiem wysoce odradzanym. Jak to jednak wygląda w przypadku innych zabiegów? Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać w czasie ciąży?
Każdy stomatolog zaleca, aby leczenie zębów przeprowadzić przed zajściem w ciąże, a w trakcie jej trwania minimum raz na trymestr pojawiać się na kontrolę. Czasem jednak życie układa się różnie i wielu rzeczy nie da się zwyczajnie zaplanować. W takim wypadku wiedzieć trzeba, jakie zabiegi są dozwolone do realizacji.
Jeśli chodzi o podstawowe leczenie, to jest ono całkowicie akceptowalne i nie będzie stanowiło zagrożenia dla dziecka. Bez żadnych problemów można więc wykonywać różne zabiegi usuwania z zębów kamienia, a także próchnicy i umieszczania w zębach wypełnienia. Jak już zostało to wspomniane, w przypadku złego stanu pacjentki dozwolone jest nawet leczenie kanałowe.
Jakie natomiast zabiegi nie są zalecane? Stomatolodzy odradzają zabiegi wybielające zęby, ponieważ używane podczas nich substancje mogą potencjalnie być niebezpieczne dla dziecka. Co więcej, zabronione jest w trakcie ciąży wszczepianie implantu zębowego, ponieważ jest to zbyt duże obciążenie dla organizmu.