Licowki-ceramiczne-czy-porcelanowe

Piękny uśmiech dodaje uroku, wpływa na pewność siebie, a tym samym poprawia komfort życia. Niestety u wielu pacjentów pojawiają się problemy z uzębieniem, a stan ich jamy ustnej odbiega od ideału. W tym wypadku zdecydowana poprawa wyglądu jest możliwa dzięki zastosowaniu licówek na zęby. Z uwagi na różnorodność materiałów, z których mogą być one wykonane wielu pacjentów zastanawia się nad tym czy wybrać licówki kompozytowe, licówki ceramiczne czy porcelanowe?

Czym jest licówka?


Licówka na zęby to rodzaj nakładki, która służy poprawie wyglądu uzębienia pacjenta. Ponadto, licówki mogą ograniczać problemy związane z prawidłowym zgryzem pacjenta, uszkodzeniami i ukruszeniami zębów oraz obecnością przebarwień.

Licówki są dość cienkie i mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, w związku z tym wielu pacjentów zastawiania się nad tym: czy wybrać licówki porcelanowe czy ceramiczne, a może kompozytowe? Niezależnie jednak od rodzaju materiału, nakładki mocuje się od strony licowej zęba, stad nazwa, za pomocą specjalistycznego kleju. Tego typu rozwiązanie umożliwia zatem szybką i trwałą oprawę wyglądu zębów pacjenta.

Wskazania do założenia licówek


Przyjmuje się, że licówki powinny być stosowane w przypadku obecności przebarwień na powierzchni zębów, konieczności korekty ich wyglądu, w przypadku złamania zęba lub występowania diastemy. Plamy na zębach oraz inne tego typu przebarwienia mogą powstawać między innymi na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, martwicy zęba, wad rozwojowych szkliwa lub stosowanych w młodym wieku leków. Korekta wyglądu uzębienia może dotyczyć konieczności poszerzenia lub wydłużenia zębów, zamaskowania mało estetycznych szpar pomiędzy zębami czy widocznych ukruszeń szkliwa.

Różnice pomiędzy licówką ceramiczną, a porcelanową


Obecnie w gabinetach stosuje się różnorodne licówki, co wpływa na rozterki pacjentów dotyczące między innymi tego: czy wybrać licówki porcelanowe czy ceramiczne? Warto jednak podkreślić to, że tego typu wątpliwości są bezzasadne, ponieważ oba rodzaje materiałów są do siebie bardzo zbliżone.

Różnica w nazewnictwie wynika przede wszystkim z faktu, że w pierwszej kolejności zaczęto stosować w powszechnym użyciu dentystycznym licówki ceramiczne. Wraz z upływem czasu oraz zbieraniem od pacjentów i stomatologów informacji zwrotnych na ich temat, były one udoskonalane.

Zyskały nowe dodatki, które poprawiały ich wygląd, jakość oraz wytrzymałość, a wraz z upływem czasu zaczęto coraz powszechniej stosować określenie „licówka porcelanowa”. Niemniej jednak, nie zmienia to faktu, że licówki ceramiczne oraz licówki porcelanowe nie różnią się zasadniczo od siebie, ani w zakresie swojego składu, wyglądu, jak i trwałości.

Co więcej, w wielu wypadkach powyższe określenia można stosować wymiennie. Oba produkty są bardzo atrakcyjne wizualnie oraz mają możliwość dostosowania swojej wielkości czy odcienia, w zależności od stanu uzębienia pacjenta. Ponadto, oba materiały są bardzo trwałe i odporne na przebarwienia oraz osadzające się w jamie ustnej pacjenta zanieczyszczenia i osady, w tym również kamień nazębny. Mając tego typu nakładki nie trzeba zatem rezygnować ze spożywania ulubionych potraw czy napojów, również tych o właściwościach barwiących.