Odsłonięte dziąsła - jak leczyć?

Recesja dziąseł jest częstym objawem, który występuje głównie u osób dorosłych powyżej 40 roku życia. Zmiana jest patologiczna tylko wtedy, gdy powoduje nadwrażliwość zębiny lub pogarsza estetykę.
Przyczyną jest zazwyczaj choroba dziąseł — zapalenie przyzębia lub zapalenie dziąseł. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, niewłaściwa technika szczotkowania, zbyt twarda szczoteczka również zwiększają ryzyko cofania się wrażliwych dziąseł. Odsłonięte dziąsła jak leczyć?
Recesja dziąseł dotyka wielu pacjentów i może mieć poważne konsekwencje nie tylko pod względem estetyki, ale także zdrowia zębów. Konsekwencją nieleczonej recesji dziąseł są odsłonięte szyjki zębowe, a w najgorszym przypadku obluzowanie zębów w przyzębiu i utrata zębów.

Przyczyny recesji dziąseł

Recesja dziąseł może być spowodowana chorobą dziąseł. Zapalenie dziąseł wywoływane jest przez płytkę nazębną, która prowadzi do zapalenia dziąseł. Kiedy choroba atakuje struktury podporowe zęba, nazywa się to „zapaleniem przyzębia”. Płytka na brzegach dziąseł prowadzi do zapalenia dziąseł. W efekcie cofa się, odrywa od zębów i kurczy. Recesja dziąseł wynika również z niewłaściwego szczotkowania. Nieprawidłowe ruchy szczotkujące lub nadmierny nacisk powodują uszkodzenie dziąseł. Kolejnym czynnikiem ryzyka recesji dziąseł jest zgrzytanie zębami (bruksizm).

Im bardziej zaawansowane recesja dziąseł, tym trudniejsze leczenie. Osoby dotknięte chorobą pytają: „Odsłonięte dziąsła jak leczyć?”
Przede wszystkim muszą zawsze zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Odpowiednia higiena jamy ustnej zapobiega powstawaniu płytki nazębnej. Pacjenci, którzy używają nici dentystycznej i regularnie odwiedzają dentystę, skutecznie zapobiegają problemom dziąseł.

Wizyta u dentysty powinna odbywać się zwykle dwa razy w roku. Zwykle zalecane jest profesjonalne czyszczenie zębów. Dentysta usuwa płytkę nazębną, do której nie można dotrzeć szczoteczką do zębów.

Dokładna pielęgnacja jest zawsze wskazana w życiu codziennym. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie i nitkować raz dziennie. Właściwa technika szczotkowania jest niezbędna podczas mycia zębów.

Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, warto udać się do dentysty w celu wyjaśnienia przyczyny i zbadania dziąseł u specjalisty.

Pierwsze oznaki często pojawiają się wybiórczo i nie należy ich ignorować. Krwawienie w jamie ustnej i owrzodzenia są sygnałami ostrzegawczymi zapalenia dziąseł wywołanego przez bakterie. Na tym wczesnym etapie nadal można go bardzo dobrze leczyć bez inwazyjnych interwencji. Takie zapalenie bakteryjne może w ciężkich przypadkach rozprzestrzeniać się pod powierzchnią zęba. Po uformowaniu się kieszonek dziąseł występuje zapalenie przyzębia. Kieszenie w dziąsłach otwierają furtkę dla zarazków do korzenia zęba, przez którą przenikają i infekują kość szczękową. Jak najszybsze i jak najskuteczniejsze leczenie u dentysty ma ogromne znaczenie dla uniknięcia utraty zębów. Odsłonięte dziąsła jak leczyć, zależy przede wszystkim od zaawansowania choroby.

Recesji dziąseł sprzyjają pewne czynniki ryzyka i nawyki związane ze stylem życia. Możliwe przyczyny cofania się dziąseł:

– zła higiena jamy ustnej — bakterie, które odkładają się na zębach, tworzą mocno przylegający kamień nazębny, mnożą się z powodu niewystarczającej higieny jamy ustnej i wydalają produkty degradacji, które trwale sprzyjają zapaleniu dziąseł,
– palenie papierosów,
– osłabiony układ odpornościowy,
– niezdrowa dieta (szczególnie niedobór witaminy C),
– choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca,
– czynniki genetyczne,
– źle ustawione zęby,
– przeciążenie dziąseł z powodu niewłaściwej techniki szczotkowania zębów,
– chroniczne zgrzytanie zębami.

Objawy chorób przyzębia

Recesja dziąseł zwykle na początku pozostaje niezauważona.

Typowe objawy to:

– sporadyczne krwawienie podczas szczotkowania/nitkowania zębów, które z czasem się nasila,
– stany zapalne i bolesne miejsca w jamie ustnej, które są trudne do gojenia,
– zęby wrażliwe na ból podczas jedzenia zimnych, gorących i słodkich potraw,
– intensywne zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł,
– krwawiące kieszenie dziąseł,
– silny nieświeży oddech lub nieprzyjemny smak w ustach,
– utrata objętości i cofnięcie dziąseł,
– rozluźnione zęby.

Leczenie cofających się dziąseł — odsłonięte dziąsła jak leczyć?

Odsłonięte dziąsła jak leczyć, początkowo zależy od nasilenia procesów zapalnych. W zależności od postępu recesji dziąseł dzieli się ją na trzy fazy. W tych przypadkach dentysta podejmuje różne środki, aby powstrzymać skurcz oraz odbudować i przywrócić dziąsła. W każdym razie, jeśli podejrzewamy, że nasze dziąsła się cofają, powinniśmy natychmiast udać się do dentysty, aby profesjonalnie zbadać zęby i dziąsła.

Pierwsza faza leczenia u dentysty to diagnoza aktualnej sytuacji i obejmuje następujące etapy leczenia w ramach pierwszej pomocy:

– profesjonalne czyszczenie zębów w celu lepszej oceny stanu przyzębia,
– badanie i dokumentacja choroby z uwzględnieniem stanu zębów i dziąseł, stopnia poluzowania zębów oraz głębokości głębokość kieszonek przyzębnych.

Jeśli recesję dziąseł powodują bakterie, jej leczenie dzieli się na kilka etapów.
Pierwsza faza terapii to zastosowanie środków doraźnych, takich jak antybiotyki w celu zmniejszenia szkodliwych bakterii.

Jeśli zapalenie przyzębia jest już obecna, dentysta prowadzący leczenie musi dokonać precyzyjnej diagnozy wszystkich kieszonek dziąseł, mierząc i dokumentując każdą z osobna. Następnie przeprowadza się leczenie periodontologiczne, składające się z oczyszczania kieszonek przyzębnych za pomocą kiretażu otwartego lub zamkniętego. Zaatakowane powierzchnie korzeni zębów są czyszczone z bakterii i płytki nazębnej ręcznie lub mechanicznie za pomocą specjalnych narzędzi. Tkankę zapalną można usunąć za pomocą lasera.
Terapia wspomagana towarzyszącym podawaniem antybiotyków w celu ewentualnego usunięcia szczególnie agresywnych drobnoustrojów przyzębia.
Leczenie stomatologiczne przywraca w ten sposób zdrowie dziąseł, jednocześnie rozwiązując przyczynę zatrzymania recesji dziąseł i minimalizując ból.

Przewlekłe zapalenie może prowadzić do utraty masy kostnej. Tkanka miękka zwykle podąża za tkanką twardą — w tym przypadku dziąsło podąża za utraconą kością.
Zdegradowaną tkankę należy odbudować w ukierunkowany sposób. Interwencja chirurgiczna powinna ostatecznie przywrócić estetykę zębów.