Być może nie każdy o tym wie, lecz zęby są niezwykle ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Przede wszystkim ich zły stan szybko ma swoje odzwierciedlenie w ogólnym pogorszeniu się zdrowia i kondycji całego ciała, lecz może przekładać się także na znaczne pogorszenie wyglądu i estetyki twarzy. Szczególnie dobrze widoczne jest to w sytuacji, gdy na zębach pojawią się przebarwienia. Mogą one mieć wiele źródeł, lecz najczęściej pacjenci zmagają się z przebarwieniami spowodowanymi piciem herbaty. Czy osad z herbaty na zębach da się usunąć i co ogólnie powinno się o tym wiedzieć?
Czy osad z herbaty zostaje na zębach?
Zanim jednak przejdzie się do tego, czy osad z herbaty na zębach to poważna sprawa warto się najpierw nieco dowiedzieć, jak ogólnie przebarwiają się zęby i co może takie zjawisko powodować. Jak się bowiem okazuje, zaskakująco mała grupa osób wie nieco więcej na ten temat.
Każdy ząb składa się z wielu warstw, lecz tą wystawioną na działanie niekorzystnych czynników jest oczywiście szkliwo. Jest to bardzo twarda i odporna na uszkodzenia tkanka, która jednak nie jest niezniszczalna. Jednym z częściej pojawiających się jej uszkodzeń okazuje się przebarwienie. W tym wypadu można powiedzieć o dwóch jego rodzajach. Tym zdecydowanie poważniejszym i sprawiającym o wiele więcej trudności jest przebarwienie wnikające głęboko w strukturę zęba. Najczęściej spowodowane jest to odkładającym się na zębach kamieniem, który jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Drugim popularnym rodzajem przebarwienia jest lekki osad, który jest stosunkowo łatwy do usunięcia. Jego źródłem jest oczywiście nieprawidłowa dieta i spożywanie wielu barwiących produktów. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba np. wiśnie lub buraki, lecz także wino oraz kawę i oczywiście herbatę. Co więcej, na przebarwienia zębów wysoce narażeni są także palacze, ponieważ po papierosach również zostaje na zębach barwiący je osad.
Najważniejszym jednak pytaniem w tym zakresie jest to, czy osad z kawy lub herbaty na zębach pozostaje na dłużej. Czy można go w jakiś sposób usunąć? Jak się okazuje, równie łatwo, jak się on pojawia, tak samo bez większych trudności można go z zębów usunąć. Do realizacji tego zadania trzeba jednak wiedzieć, jakie konkretnie środki i techniki należy zastosować.
Teina — co warto o niej wiedzieć?
Zanim jednak przejdzie się do tego, w jaki sposób można usunąć osad z herbaty na zębach, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jak on w ogóle powstaje. Co jest główną przyczyną pojawiania się takiego osadu po wypiciu herbaty?
Głównym powodem pojawiania się osadu na zębach po wypiciu herbaty, lecz również kawy, jest zawarta w obu tych napojach substancja, czyli teina. Choć może ona wydawać się nieznana wielu osobom, to jednak z całą pewnością każdy słyszał o innej jej nazwie, czyli o kofeinie. Jak się bowiem okazuje, teina i kofeina pod względem struktury chemicznej są właściwie identyczne. Oprócz tego, że ma ona silne działanie pobudzające, ma też nieprzyjemną właściwość osadzania się na zębach, co powoduje powstawanie zjawiska ich przebarwiania się. Rzecz jasna w zależności od tego, jaką konkretnie herbatę się pije, ilość zawartej w niej substancji przebarwiającej może być różna. Największym zagrożeniem dla zębów jest picie czarnej herbaty, natomiast najmniejszy wpływ ma herbata zielona, która nie zawiera w sobie aż tak dużej ilości teiny.
Jak usunąć osad z herbaty na zębach?
Skoro już wiadomo, jak powstaje osad z herbaty na zębach, warto się teraz dowiedzieć, jak można go skutecznie usunąć. Jak się okazuje, obecnie na rynku dostępna jest dość spora ilość różnych rozwiązań w tym zakresie. Co jest więc dostępne i na co warto się zdecydować?
Zdecydowanie najprostszą i najtańszą metodą jest stosowanie specjalnej pasty wybielającej. Używa się ją tak samo, jak każdą inną pastę. Czy można dzięki niej odnieść zwycięstwo w walce o białe i wolne od osadu po herbacie zęby? Jak się okazuje, jest to możliwe, lecz wiedzieć trzeba, że jeśli będzie się kontynuowało picie powodującej przebarwienia herbaty, problem ten bardzo szybko wróci nawet pomimo częstego stosowania takiej pasty.
Inną równie ciekawą metodą jest używanie specjalnych pasków wybielających na zęby. W tym wypadku po taki produkt udać się trzeba będzie nie do sklepu spożywczego, lecz do apteki. Paski stosuje się dwa razy dziennie i zalecane jest, aby trzymać je na zębach przez minimum 30 minut. Efekt widoczny jest już po kilkunastu dniach i charakteryzuje się on dość dużą trwałością. Jeśli ktoś nie chce przez tak długi czas zakładać pasków, inną ciekawą metodą są specjalne nakładki na zęby. W tym wypadku trzeba je nosić o wiele dłużej, ponieważ nawet przez kilka godzin, lecz po tym czasie wybielanie i usuwanie osadu się kończy.
Często osad na zębach jest tak silnie zagnieżdżony w strukturę zęba, że jedynym skutecznym sposobem jego usunięcia jest wykonanie w gabinecie stomatologicznym zabiegu o nazwie skaling. Jest to po prostu piaskowanie, czyli skierowanie na zęby silnego strumienia powietrza oraz drobinek piasku, które będą odrywały z powierzchni zębów całe zanieczyszczenie, a także usuną przebarwienie.