Pora nocna to dla większości osób czas regeneracji i odpoczynku. Bardzo często jednak w godzinach nocnych można usłyszeć nieprzyjemny dźwięk, którego powodem jest bruksizm. Płacz i zgrzytanie zębami – co to znaczy, jeśli osoba śpiąca wydaje z siebie te dźwięki?
Skąd bierze się bruksizm?
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, najczęściej ma miejsce w czasie snu. Jest to dolegliwość, z którą borykają się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Nieświadome zaciskanie zębów to problem, z którym warto walczyć. Bardzo często jego przyczyną jest nadmiar stresujących sytuacji w życiu codziennym. Dlatego też ze zgrzytaniem zębami zmagają się osoby, które żyją w pośpiechu. Bardzo często bywa też, że bruksizm wywołany jest wadą zgryzu, bądź też nieprawidłowym ukształtowaniem jamy ustnej. Może dochodzić do niego na skutek infekcji, która ogranicza przepływ powietrza w nosie.
Płacz i zgrzytanie zębów – co to znaczy, że bruksizm może być także wywołany przez choroby pasożytnicze? Otóż, zgrzytanie zębami bardzo często jest u dzieci objawem obecności pasożytów w organizmie. Tymczasem rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste – wystarczy zastosować odpowiednie leki odrobaczające, by zgrzytanie zębami ustało raz na zawsze.
Bruksizm bardzo często spotyka najmłodsze dzieci, u których dopiero pojawiają się pierwsze zęby. Zgrzytanie zębami w tym wieku nie jest groźne, jako iż jest naturalną reakcją na zmianę ustawienia żuchwy.
Z czym wiąże się bruksizm?
Z bruksizmem należy walczyć, jako iż jego wynikiem może być patologiczne ścieranie zębów. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz może stwierdzić pękanie szkliwa, ubytki w zębach, a także nadmierne starcie ich powierzchni. Są to pierwsze objawy, które mogą świadczyć o występowaniu bruksizmu.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zgrzytanie zębami w nocy może powodować dokuczliwe bóle głowy, karku i kręgosłupa. Jeśli bruksizm nie znika w miarę pojawiania się zębów stałych u dziecka, należy skonsultować się z lekarzem ortodontą.
Leczenie bruksizmu
Płacz i zgrzytanie zębów – co to znaczy, że bruksizm można leczyć? Wiele osób uważa, że zgrzytanie zębami nie jest groźne, zwłaszcza jeśli zdarza się stosunkowo rzadko. Jeśli jednak problem nasila się z czasem, powinien wzbudzić on zaniepokojenie i wywołać odpowiednią reakcję.
Sposób, w jaki będzie leczony bruksizm zależny jest od tego, jakie przyczyny go wywołały. Jeśli zgrzytanie zębami spowodowane jest wadami zgryzu, ratunkiem może okazać się wizyta u ortodonty. Warto także zadbać o rozluźnienie się i uspokojenie przed snem.
Osoby, u których bruksizm jest efektem problemów psychicznych, mogą zdecydować się na psychoterapię, a nawet dobranie odpowiednich leków – oczywiście, po konsultacji ze specjalistą.
Podsumowując, bruksizm to dolegliwość, która pozornie wydaje się niegroźna. Może ona jednak powodować różnego rodzaju dolegliwości bólowe, czasem bardzo uciążliwe. Dla wielu osób ostateczną deską ratunku jest zastosowanie zastrzyków z botoksu, których zadaniem jest rozluźnienie napiętych mięśnie żuchwy.