Proteza-akrylowa-czy-elastyczna

Proteza akrylowa czy elastyczna? Radzimy, którą wybrać.

Częściowa lub całkowita utrata zęba lub zębów może nastąpić jako konsekwencja podeszłego wieku lub być wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Niezależnie od przyczyny braki w uzębieniu zawsze wiążą się z problemami dotyczącymi sfery estetycznej oraz zdrowotnej pacjenta. Brak zębów powoduje bowiem zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych, przemieszczanie się zębów przeciwstawnych lub sąsiednich oraz dolegliwości bólowe.

Czym jest proteza zębów?

Proteza zębowa stanowi mniej lub bardziej zaawansowaną alternatywę dla zębów własnych pacjenta, w przypadku całkowitego lub częściowego ubytku zębów w jamie ustnej. Niezależnie od przyczyn ubytków braki w uzębieniu zawsze wiążą się z pogorszeniem stanu życia pacjenta. Zaletą protezy zębowej jest nie tylko poprawa poziomu życia pacjenta poprzez jego lepszy wygląd, ale również wpływ na prawidłowy proaces żucia, trawienia i przyswajania pokarmu.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe można podzielić w zależności od tego czy jest możliwe ich samodzielne wyjmowanie i ponowne zakładanie przez pacjenta, czy też proteza montowana jest na stałe w gabinecie stomatologicznym. Pierwsze z protez to tak zwane protezy ruchome, drugie – stałe.

Protezy zębowe ruchome

W przypadku protez ruchomych wymienić można między innymi protezy akrylowe, szkieletowe czy elastyczne.

 

Protezy zębowe stałe

Wśród protez zębowych stałych wyróżnić można korony, mosty dentystyczne oraz implanty czy licówki.

Proteza akrylowa – charakterystyka

Protezy akrylowe stanowią najbardziej popularny typ protez zębowych. W sytuacji bezzębia wymagane jest stosowanie protez całkowitych, natomiast w przypadku mniej znacznych ubytków – protez częściowych.

Zalety protez akrylowych

Główną zaletą protez akrylowych decydujących o ich powszechności jest dość niska cena oraz fakt, że podlegają one refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednorazowo w okresie pięciu lat. Aby ubiegać się o protezę pełną u pacjenta musi występować bezzębie. W przypadku protezy częściowej, warunkiem uzyskania refundacji jest brak co najmniej pięciu zębów w jednym łuku zębowym.

Wady protez akrylowych

Do głównych wad protezy akrylowej należy konieczność jej wyjmowania oraz ponownego zakładnia przez pacjenta. Proteza w celu zapewnienia pełnej higieny wymaga dokładnych i systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Wadą protezy jest możliwość jej przemieszczania w jamie ustnej, co nasila się wraz z upływem czasu, zanikiem kości w jamie ustnej pacjenta oraz brakiem idealnego dopasowania protezy do łuków zębowych. Poruszanie się protezy jest dla pacjenta bardzo niekomfortowe z uwagi na możliwość jej wypadnięcia podczas wykonywania codziennych czynności. Kolejną wadą protezy tego typu jest pod podrażnianie śluzówki przez protezę podczas przeżuwania pokarmu, z uwagi na przenoszenie nacisku z protezy na błony śluzowe jamy ustnej. Wpływa to na zmniejszenie efektywności żucia i zmusza pacjenta do bardzo mozolnego przeżuwania pokarmu.

Proteza elastyczna zalety i wady

Główną zaletą protezy wykonanej z materiałów elastycznych jest fakt, że nie posiada elementów metalowych. W związku z powyższym zminimalizowane jest niekomfortowe dla pacjenta odczucie obecności ciała obcego w jamie ustnej. Protezy tego typu są dość lekkie oraz cechują się dużą estetyką wykonania. Nie podrażniają one również śluzówki pacjenta podczas procesu żucia. Do wad protezy należy zaliczyć wyższą cenę w porównaniu do protez arylowych oraz brak refundacji. Wadą tego typu protez, podobnie jak w przypadku innych protez ruchomych jest konieczność wyjmowania i systematycznej pielęgnacji protezy oraz nie zapobieganie zanikowi kości w jamie ustnej. Proces ten powoduje, że wraz z upływem czasu protezy zębów ruchome tracą właściwy poziom dopasowania do jamy ustnej pacjenta. Należy również dodać, że proteza zębów wykonana z materiałów elastycznych nie może być stosowana w przypadku bezzębia, a jedynie w sytuacji częściowego braku uzębienia pacjenta.