Szynowanie zębów jest zabiegiem, który ma na celu unieruchomienie i połączenie ze sobą kilku zębów. Bardzo często stosuje się go w sytuacji, kiedy pacjent choruje na paradontozę, która doprowadziła do utraty stabilności zębów. Szynowanie używane jest również w przypadku urazów mechanicznych, na skutek których zęby stały się chwiejne. Już na samym wstępie warto podkreślić, że szynowanie zębów to zabieg bezbolesny, a szyna z włókna szklanego jest praktycznie niewidoczna gołym okiem.
Szynowanie zębów włóknem szklanym
W trakcie szynowania lekarz specjalista skupia się na połączeniu ze sobą kilku zębów. Jest to rozwiązanie, które pomaga ustabilizować zęby, które rozchwiały się na skutek paradontozy bądź też urazu mechanicznego. Dzięki połączeniu kilku zębów ze sobą można korzystniej rozłożyć siły żucia, a także wzmocnić i ustabilizować uzębienie. Najczęściej szynowanymi zębami są dolne, przednie zęby. Zabieg bardzo często wykonuje się w przypadku leczenia ortodontycznego i ma on na celu zapobiegnięcie nadmiernemu stłoczeniu zębów.
Wielu pacjentów zastanawia się, ile przyjdzie im zapłacić za wykonanie zabiegu szynowania zębów. Otóż, w zależności od tego, jakich materiałów użyje lekarz dentysta, cena za szynowanie wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Szyna z włókna szklanego jest najczęściej stosowanym materiałem, jeśli chodzi o zabieg szynowania. Warto także dowiedzieć się, jakie są wskazania do jego przeprowadzenia. Otóż, paradontoza jest chorobą, która rozwija się u ogromnej części pacjentów na skutek niewystarczającej higieny jamy ustnej. Odpowiedzialna jest ona za niszczenie kości przyzębia, co bezpośrednio prowadzi do utraty stabilności zębów. Sytuacja staje się szczególnie groźna w momencie, kiedy pacjent zwleka z umówieniem wizyty u stomatologa. Konsekwencją takiego postępowania może być nawet utrata zębów.
Włókno szklane w stomatologii
Pacjenci powinni wiedzieć, że istnieje kilka metod, jeśli chodzi o szynowanie zębów. Lekarz podejmie decyzję o wyborze konkretnej z nich po zbadaniu pacjenta. Następnie przedstawi mu możliwe opcje i doradzi, która z nich będzie w jego przypadku najbardziej korzystna. Unieruchomienie zębów może być jedynie tymczasowe bądź też stałe. To ostatnie stosuje się w przypadku, kiedy u pacjenta doszło do dużych zaników kostnych, s zęby chwieją się w znacznym stopniu. Tylko założenie szyny z włókna szklanego na długi czas może je uratować.
Zanim szyna z włókna szklanego zostanie zamontowana, dentysta przystąpi do dokładnego oczyszczenia zębów. W przypadku paradontozy z pewnością wykona piaskowanie, które oczyszcza powierzchnię zębów z zalegającej płytki nazębnej, zmniejszając ilość zgromadzonych na niej bakterii, co bezpośrednio przełoży się na spowolnienie rozwoju choroby.
Warto wiedzieć, że szyna z włókna szklanego to nie jedyny sposób na ustabilizowanie zębów. Pacjenci, którym zależy na niskiej cenie zabiegu, bardzo często, w porozumieniu z lekarzem oczywiście, wybierają światłoutwardzalne materiały kompozytowe. Przed ich zastosowaniem należy osuszyć zęby i wytrawić je przy pomocy specjalnego kwasu. Nakładane na zęby porcje materiału utwardzane są przy pomocy lampy polimeryzacyjnej. Zabieg zazwyczaj wykonywany jest pomiędzy zębami od strony języka bądź też podniebienia – wszystko po to, by założone mocowanie było niewidoczne z zewnątrz. Zdarza się, że założenie materiałów kompozytowych wymaga opracowania powierzchni zębów przy pomocy stomatologicznego wiertła, aby stworzyć miejsca, do których materiał będzie przytwierdzony.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że szyna z włókna szklanego, pomimo swojej nieco wyższej ceny, jest rozwiązaniem o wiele bardziej efektywnym. Specjalna tasiemka z włókna szklanego przy pomocy specjalnych materiałów jest przyklejana do powierzchni zębów. Pacjenta, który zdecyduje się na to rozwiązanie, musi jednak przygotować się na to, że zapłacił za nie trochę więcej.
Wielu pacjentów zastanawia się również, czy zabieg szynowania zębów jest bolesny. Otóż, samo założenie szyny jest zupełnie bezbolesne. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się jednak w sytuacji, kiedy konieczne jest wcześniejsze opracowanie zębów przy pomocy wiertła. W takiej sytuacji lekarz dentysta może zdecydować się na zastosowanie znieczulenia miejscowego, a następnie – przepisanie pacjentowi leków przeciwbólowych, które ten w razie potrzeby będzie mógł zaźyć w domu.
Szynowanie zębów włóknem szklanym – cena
Trudno jednoznacznie powiedzieć, jaka będzie cena zabiegu szynowania. Uzależniona jest ona nie tylko od zakresu, jaki obejmuje sam zabieg, ale także od indywidualnego cennika konkretnej kliniki dentystycznej. Pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, że decydując się na zabieg szynowania, powinien zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca, który może pochwalić się zaufaniem i uznaniem pacjentów.
Niemniej jednak, taśma z włókna szklanego jest materiałem nieco droższym niż materiały kompozytowe. Pacjent, który decyduje się na skorzystanie z niej, musi przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Cena zabiegu oczywiście może powiększyć się, jeśli konieczne będzie wykonanie zdjęcia rtg bądź też dodatkowych procedur już w czasie zabiegu.
Podsumowując, szynowanie zębów włóknem szklanym to doskonały sposób na ich ustabilizowanie, jeśli zaczęły ruszać się w wyniku urazu mechanicznego bądź też chorób przyzębia. Pacjenci, którzy mają za sobą przeprowadzony zabieg szynowania, powinni zastanowić się, w jaki sposób utrzymać higienę jamy ustnej na odpowiednim poziomie. W zależności od tego, jaki rodzaj szynowania został zastosowany, warto codziennie skrupulatnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici dentystycznych. Bardzo przydatnym urządzeniem może okazać się również irygator, służący do płukania przestrzeni międzyzębowych.
Ogromną zaletą unieruchomienia zębów przy pomocy szyny z włókna szklanego jest możliwość zachowania ich na dłużej bez konieczności stosowania uzupełnień protetycznych. Taśma z włókna szklanego dodatkowo jest bardzo estetyczna – dzięki specjalnemu systemowi mocowania jest praktycznie niewidoczna z zewnątrz.