Złogi nazębne można podzielić na złogi miękkie i złogi twarde. Metoda usunięcia złogów zależy od tego, z którym rodzajem mamy do czynienia. Różnią się one nie tylko sposobem leczenia, ale także wyglądem.
Czym są złogi nazębne?
Do złogów miękkich można zaliczyć płytkę nazębną, przebarwienia lub resztki pokarmowe. Do złogów twardych natomiast należą kamień nazębny: naddziasłowy i poddziąsłowy.
Płytka nazębna, czyli rodzaj miękkiego złogu to bakterie, komórki nabłonka i resztki pokarmowe. Warto wiedzieć, że płytka nazębna powstaje już w czasie 24 godzin i można ją usunąć tylko poprzez szczotkowanie zębów. Niestety płukanie jej nie usunie. Co więcej, ten rodzaj złogu przeważnie gromadzi się w trudnodostępnych miejscach, czyli kieszonkach dziąsłowych i między zębami. Tak ważne jest usunięcie złogów nazębnych w postaci płytki nazębnej, gdyż bardzo szybko przekształca się ona z trudniejszy do usunięcia kamień nazębny.
Płytka nazębna już po 3 dniach zwapnia się i rozpoczyna proces przekształcania w kamień nazębny, czyli złóg twardy. Przy niedokładnym myciu zębów po jakimś czasie na zębach można zauważyć żółty nalot. To właśnie kamień nazębny, który jest już ciężko usunąć. Kamień nazębny także można podzielić na dwie grupy:
- naddziasłowy – kamień ma białozółtą barwę, jest zlokalizowany w okolicach gruczołów ślinowych, może także pokrywać całe zęby. Usunięcie złogów nazębnych następuje wyłącznie w gabinecie stomatologicznym,
- poddziasłowy – zlokalizowany w kieszonce dziąsłowej, przyczyną jego występowania są nieleczone stany zapalne.
Ma kolor ciemnobrązowy lub czarny. Usunięcie następuje w gabinetach stomatologicznych, lecz potrzeba wiele wysiłku i pracy, by skutecznie usunąć ten typ kamienia nazębnego.
Kamień nazębny, zarówno poddziąsłowy, jak i naddziąsłowy mają podobna strukturę i skład. Przeważającą część, bo aż 83% stanowią sole mineralne. Pozostałe składniki to: woda (6%), białko (8%) i tłuszcze (3%).
Jak usunąć osad nazębny?
Skalling jest najpopularniejszą metodą usuwania kamienia nazębnego. Jest to usunięcie złogów poprzez stosowanie odpowiednich przyrządów stomatologicznych. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest usunięcie zarówno kamienia poddziąsłowego, jak i naddziąsłowego. Skalling może być przeprowadzany różnymi sposobami. Najczęściej występujące to:
- skalling tradycyjny – stomatolog używa pilniczków lub dłutka,
- skalling mechaniczny – usuwanie złogów różnymi wiertłami typu frez,
- skalling ultradźwiękowy – przy pomocy skalera ultradźwiękowego,
- skalling laserowy – używa się lasera do usuwania złogów nazębnych,
- skalling chemiczny – stomatolog nakłada na zęby roztwór rozpuszczający kamień, potem jest on wypłukiwany pod wysokim ciśnieniem.
Jak usunąć kamień nazębny w domu?
Ludzie już od bardzo dawna próbowali poradzić sobie z problemem, jakim jest usunięcie złogów nazębnych. Dlatego też jest kilka sposobów na to, by w warunkach domowych zrobić pastę bez fluoru, która podziała na kamień nazębny. Domowe sposoby na jego usunięcie to:
- ocet jabłkowy – działa odkażająco i przeciwpróchniczo. Wystarczy raz w tygodniu nanieść kilka kropel na zęby,
- soda oczyszczona i olej kokosowy – połączenie tych składników daje pastę, która usuwa resztki jedzenia oraz wybiela zęby,
- drożdże piwne – drożdże dają w jamie ustnej odczyn, który nie sprzyja namnażaniu bakterii. W połączeniu z solą dają również idealny preparat zwalczający kamień nazębny,
- węgiel aktywny – oprócz działania przeciwbiegunkowego ta substancja po dodaniu wody będzie domową i naturalną pastą do zębów, która usuwa bakterie w jamie ustnej,
- napar z szałwii – jest to skuteczny środek w zwalczaniu kamienia nazębnego. Stosuje się go jako płukankę do jamy ustnej.
Dzięki przedstawionym sposobom przeciwdziałania powstawaniu kamienia nazębnego, można zniwelować to zjawisko i cieszyć się dłużej pięknym i zdrowym uśmiechem.