Zęby mądrości - leczyć czy usuwać?

Nadal wiele kontrowersji i pytań budzą zęby mądrości leczyć czy usuwać, wyjaśnimy w tym artykule. Należ pamiętać, że aż 35% ludzi nie posiada w ogóle ósemek. Osoby, które początkowo zachowują zęby mądrości i tak będą musieli je usunąć z upływem czasu. Gdy pojawiają się dolegliwości, to dopiero wtedy wiele osób uświadamia sobie problem. Trzeba zadbać o regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Czy ząb mądrości trzeba usuwać?

Czasami zęby mądrości nie wyrastają lub całkowicie pozostają w dziąśle. Warto wspomnieć, że sygnałem ostrzegawczym zawsze jest ból ósemek. Z reguły wskazuje na stan zapalny lub próchnicę. W zębie może też utworzyć się kieszeń, w której znajdują się bakterie. Jeśli pojawią się tego typu dolegliwości, to ząb nadaje się oczywiście do usunięcia. Panuje przekonanie, że nie warto leczyć zębów mądrości, dlatego służą nam stosunkowo krótko. Oczywiście można je traktować jak każde inne zęby, jeśli ósemki wyrosły prawidłowo i we właściwym miejscu. Nie należy usuwać dobrych i zdrowych zębów. Trzeba je dokładnie czyścić i pamiętać, że resztki jedzenia mogą pozostawać w ich okolicy. Niestety zęby mądrości łatwo się psują, bo bardzo często są zaniedbywane.

Właśnie stąd przekonanie, że lepiej je wyrywać. W teorii między 15 – 25 rokiem życia powinny się pojawić zęby mądrości leczyć czy usuwać, to zależy. U niektórych osób kształtują się one nawet do 30 roku życia. Lepiej oczywiście w młodszym wieku przeprowadzić zabieg usuwania ósemek. Kość jest wtedy bardziej elastyczna i mniejsze ryzyko powikłań niosą ze sobą wszelkie zabiegi chirurgiczne. Jednak czasami bardzo skomplikowane może być usuwanie zawiązków zębów osób młodych. Łatwiej już usunąć całkowicie ukształtowane zęby starszych pacjentów. Kluczową rolę odgrywa konsultacja u chirurgia i wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Czasami wykonuje się jeszcze panoramiczne zdjęcie wszystkich zębów. W ten sposób można zmniejszyć dyskomfort pacjenta i lepiej rozplanować zabieg usuwania ósemki.

Czy warto leczyć zęby ósemki?

Górne ósemki można usuwać w okolicach 25 roku życia, ale nie wcześniej. Natomiast około 15 – 17 roku życia można już usuwać ósemki dolne, jeśli widać, że nie ukształtują się prawidłowo. Znieczulenie odcina fizyczny ból, także pacjenci nie muszą się martwić. Zęby mądrości leczyć czy usuwać, zastanawia się wiele osób. Niektórzy ludzie bezpośrednio przed zabiegiem usunięcia ósemek mogą odczuwać stres i podwyższone tętno. Zabieg z reguły nie trwa długo, więc organizm może się dosyć szybko uspokoić. Przeważnie zajmuje to 40 – 60 minut i zawsze odbywa się w znieczuleniu.

Przeważnie wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, ale jeśli istnieją takie wskazania to można wykonać sedację. Stomatolog zakłada szwy na dziąsło, a na ranę opatrunek. Warto wspomnieć, że rana goi się przeważnie kilka tygodni. Należy pamiętać, żeby po zabiegu stosować się do zaleceń lekarza. W ten sposób można uniknąć niebezpiecznych powikłań, takich jak suchy zębodół. Według powszechnej opinii zabieg jest uznawany za bezbolesny, więc nie musisz się niczego obawiać. Pacjent może odczuwać rozpieranie oraz nacisk i wibracje, które pochodzą od rotacyjnych narzędzi. U niektórych ludzi pojawiają się zęby mądrości leczyć czy usuwać, to bardzo ciekawa kwestia. Czasami ósemki w całości pozostają w dziąśle.

Kiedy usuwa się ząb mądrości?

Warto pamiętać, że zatrzymane ósemki mogą naciskać na sąsiadujące zęby, jeśli są źle ułożone. Jednak najwięcej kłopotu przy usuwaniu mogą sprawić zepsute zęby. Zdarza się również, że ósemki uszkadzają korzenie siódemek. Lekarz ortodonta może zlecić usunięcie ósemek, nawet jeśli nie powodują dolegliwości. Zęby mądrości to dokładnie takie same zęby, jak wszystkie inne. Wymagają jednak trochę większej uwagi podczas pielęgnacji, a także monitorowania w trakcie wizyt kontrolnych. W internecie krąży wiele opinii na temat zębów mądrości.

Czasami wielu problemów mogą przysporzyć wyrastające zęby mądrości leczyć czy usuwać, zależy to od indywidualnej sytuacji pacjenta. Trzecie zęby trzonowe, czyli tak zwane ósemki nazywamy zębami mądrości. Ludzie posiadają cztery zęby mądrości, po jednym na każdym końcu żuchwy. Dawniej nasi przodkowie używali tych zębów do przeżuwania dużych ilości surowego mięsa. Jednak ewolucja sprawiła, że szczęka ludzka uległa znacznemu zmniejszeniu. Niestety zmniejszenie wielkości szczęki nie szło w parze z redukcją liczby zębów. Ósemki mogą się w ogóle nie pojawić w jamie ustnej, ponieważ mniejsza szczęka ma zazwyczaj problem z pomieszczeniem wszystkich 28 zębów.

Do wyrzynania się zębów mądrości może dojść między 17 a 25 rokiem życia. Oczywiście nie zawsze pojawiają się wszystkie cztery zęby mądrości. Czasami mogą się wykształcić jedynie dwie lub trzy ósemki. Różny jest czas, w jakim ząb wyrasta. Może to być kilka tygodni, ale czasami potrzeba kilku miesięcy lub lat. Do przykrych konsekwencji bólowych może prowadzić zaniedbanie, więc trzeba jak najszybciej udać się do dentysty. Wiele osób niestety bagatelizuje ten problem i udaje się do dentysty, dopiero gdy ból staje się nie do zniesienia. Dziąsło również może ucierpieć podczas wyrzynania się zęba mądrości.