co-obejmuje-leczenie-stomatologiczne-na-NFZ

Piękny, biały uśmiech to najlepsza wizytówka. Jak dbać o zęby? Podstawą jest codzienna, dokładna higiena jamy ustnej oraz regularne przeglądy u stomatologa. Szybko wykryte ubytki czy inne problemy natury stomatologicznej da się skutecznie leczyć, unikając ekstrakcji zęba. Niestety, nie zawsze zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kiedy leczenie na NFZ jest darmowe? Za jakie zabiegi trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni?

Leczenie próchnicy

Próchnica to najczęstsza choroba zębów. Jej przyczyną są bakterie, dla których świetną pożywką są resztki jedzenia czy kamień nazębny. Bakterie wywołujące próchnicę osłabiają szkliwo, w konsekwencji prowadząc do powstawania ubytków. Początkowo zmiany nie wiążą się z żadnymi dolegliwościami bólowymi – dlatego tak ważne są profilaktyczne wizyty w gabinecie dentystycznym. Im szybciej wykryta próchnica, tym skuteczniejsze i szybsze leczenie.


Co obejmuje leczenie stomatologiczne na NFZ, jeśli chodzi o próchnicę? Po pierwsze, warto wiedzieć, że każdy ubezpieczony ma prawo raz w roku skorzystać z darmowego przeglądu wraz z instruktażem poprawnego dbania o higienę jamy ustnej. Sytuacja komplikuje się, jeśli stomatolog wykryje ubytki lub jeśli pojawi się związany z próchnicą ból. NFZ refunduje dobre, „białe”, chemoutwardzalne plomby tylko na przednie zęby: od jedynki do trójki. Pozostałe zęby wypełniane są plombami amalgamatowymi w kolorze szarym. Jeśli pacjent nie chce zgodzić się na ciemne, przykuwające wzrok wypełnienie, zmuszony jest skorzystać z usług sektora prywatnego i za leczenie próchnicy zapłacić.

Leczenie endodontyczne

Jeśli bakterie dostaną się do wnętrza zęba i zaatakują tzw. miazgę, jedynym ratunkiem przed ekstrakcją jest leczenie endodontyczne, nazywane także kanałowym. Zastanawiając się, co obejmuje leczenie stomatologiczne na NFZ w tym przypadku, pacjent dowie się, że sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w przypadku próchnicy. Leczeniem endodontycznym w ramach NFZ objęte są tylko przednie zęby: od jedynki do trójki. Pozostałe trzeba leczyć odpłatnie lub… wyrwać.
Wyjątkiem są dzieci i młodzież (do 18 roku życia) oraz kobiety ciężarne i w połogu. Wtedy NFZ zapewnia leczenie endodontyczne wszystkich zębów. Darmowe jest także znieczulenie miejscowe.

Proteza zębowa

Co obejmuje leczenie stomatologiczne na NFZ, jeśli chodzi o protetykę? Pacjent ubezpieczony w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia ma prawo skorzystać z darmowej protezy zębów, jeśli straci ich co najmniej pięć sztuk. Przysługuje mu wtedy proteza akrylowa – jej koszty pokrywa NFZ.

Trzeba mieć jednak świadomość, że taka proteza musi wystarczyć na pięć lat, bo dopiero wtedy będzie ją można nieodpłatnie wymienić. Raz na dwa lata można jednak skorzystać z możliwości naprawy lub udoskonalenia protezy, nie ponosząc z tego tytułu dodatkowych kosztów. Jeśli naprawa lub wymiana będzie konieczna przed upływem tego terminu, pacjent będzie musiał dopłacić lub skorzystać z usług prywatnego gabinetu stomatologicznego.