Czy wybielanie niszczy szkliwo?

Czy-wybielanie-niszczy-szkliwo
Czy wybielanie niszczy szkliwo? Badamy tę przypadłość.
Wybielanie zębów stanowi jeden z najbardziej pożądanych i cieszących się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów zabiegów wykonywanych w gabinetach dentystycznych. Śnieżnobiały uśmiech jest bowiem w tym przypadku marzeniem możliwym do spełnienia. Są jednak sytuacje, w których tego typu procedura nie może być wykonana.
Kiedy się stosuje wybielanie zębów?
Wybielanie zębów stosuje się w sytuacji, w której dany odcień zębów pacjenta rożni się od pożądanego. Należy jednak pamiętać o tym, że na kolor zębów wpływ mają czynniki zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. Pierwsze z stanowią predyspozycje osobnicze oraz cechy takie jak na przykład grubość i gęstość szkliwa. Do czynników pozagenetycznych należą: prowadzony tryb życia, w tym spożywanie pokarmów oraz napojów mogących barwić szkliwo, palenie tytoniu, wiek, stany chorobowe, rodzaj leczenia, przyjmowane leki oraz jakość codziennej higieny jamy ustnej. Na skutek działania powyższych czynników dochodzi do pojawienia się mało estetycznych przebarwień. Aby mogły one zostać efektywnie usunięte stosuje się wybielanie zębów.
Wybielanie i nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość zębów to stan, w którym pojawiają się dolegliwości bólowe związane ze spożywaniem produktów gorących, zimnych lub słodkich lub kwaśnych. Jest to bowiem skutek odsłonięcia zębiny, znajdującej się pod szkliwem zęba oraz drażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w kanalikach zębowych. Wśród przyczyn nadwrażliwości zębów wymienić należy: chorobowe cofanie się dziąseł, wiek, próchnica, nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy bruksizm. Mimo występowania nadwrażliwości zębów u pacjenta możliwe jest przeprowadzenie zabiegu wybielania. Powinien on być jednak poprzedzony wywiadem medycznym, a wybrana technika wybielania powinna być dostosowana do indywidualnych predyspozycji pacjenta. W przypadku zębów z nadwrażliwością poleca się zabieg laserowego wybielania zębów. Procedura polega na aplikacji preparatu ochronnego, a następnie wybielającego w którym zawarty nadtlenek wodoru ulega aktywacji pod wpływem promieniowania emitowanego przez specjalistyczne lampy. Zaleca się również aby przed wykonaniem procedury wybielania doprowadzić do możliwie najlepszego stanu szkliwo pacjenta, na przykład poprzez zmianę nawyków pielęgnacyjnych jamy ustnej, stosowanie szyn lub zastrzyków z botoksu w przypadku bruksizmu czy fluoryzację. Bez prawidłowego przygotowania szkliwa efekt wybielania nie będzie zadowalający, a dolegliwości bólowe mogą się nasilić.
Kiedy nie wybielać zębów?
Procedura wybielania zębów należy do grupy zabiegów dość bezpiecznych dla pacjenta, jednak nawet w tym przypadku należy zachować zasady bezpieczeństwa i stosować się do przeciwwskazań wykonania tej procedury.
Ciąża i laktacja
Podstawowym przeciwwskazaniem do zabiegu wybielania zębów jest okres ciąży oraz karmienia piersią. Nie ma bowiem dokumentowanego i popartego wynikami badań wpływu stosowanych podczas wybielania zębów środków chemicznych oraz promieniowania na zdrowie kobiety ciężarnej oraz prawidłowy rozwój płodu.
Choroby i stany zapalne w obrębie jamy ustnej
Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu wybielania zębów jest obecność chorób i stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Mogą to być między innymi: próchnica, odsłonięte korzenie zębowe, afty, czy owrzodzenia.
Choroby ogólnoustrojowe
Zabieg wybielania zębów nie może zostać przeprowadzony w przypadku obecności chorób ogólnoustrojowych, takich jak na przykład cukrzyca, epilepsja czy nowotwory.
Wrażliwość na składniki preparatu wybielającego
Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu wybielania zębów jest wrażliwość pacjenta na składniki preparatów wybielających oraz możliwość wystąpienia niepożądanej reakcji alergicznej.
Wiek
Zabiegów wybielania zębów nie wykonuje się w przypadku pacjentów poniżej szesnastego roku życia. W przypadku pacjentów niepełnoletnich konieczna jest zgoda rodzica lub innego opiekuna prawnego.
Plomby
Należy brać pod uwagę fakt, że w przypadku licznych wypełnień w zębach pacjenta po zabiegu wybielania zalecana będzie ich wymiana z uwagi na to, że wypełnienia nie ulegają wybieleniu i mogą stać się bardzo widoczne.