Na próżno będzie oczekiwać, że pasty wybielające pozwolą na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu. Jeśli ktoś o nim marzy, to powinien zdecydować się na wybielanie. Do wyboru jest wiele metod, więc każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Warto wobec tego zainteresować się tym, czy wybielanie zębów jest bezpieczne.
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Co mówią badania naukowe?
Wiele osób zastanawia się, czy wybielanie zębów jest bezpieczne. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele mitów na temat rozjaśniania uzębienia. Nie brakuje doniesień, że osłabia ono szkliwo i sprawia, że staje się podatniejsze na przebarwienia. Niektórzy nawet wierzą w to, że wybielanie niszczy zęby. Oczywiście może tak być, jeśli stosuje się niewłaściwe metody. Używanie preparatów o właściwościach ścierających rzeczywiście przynosi efekt odwrotny do zamierzonego i niszczy szkliwo. Staje się ono podatne na ubytki próchnicowe, erozję.
Trzeba wobec tego bardzo uważać na paski wybielające z niesprawdzonego źródła, domowe mikstury na bazie soku cytrynowego i sody oczyszczonej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do gabinetu stomatologicznego. Lekarz dobierze najlepszą metodę. Profesjonalne wybielanie jest zupełnie bezpieczne dla dziąseł i zębów. Badania naukowe potwierdzają, że preparaty stosowane podczas wybielania zębów nie stanowią zagrożenia. Jeśli będą prawidłowo używane, to nie wystąpią żadne działania niepożądane.
Ryzyko związane z wybielaniem zębów
Osoby zamierzające rozjaśnić uzębienie chcą wiedzieć, czy wybielanie zębów jest bezpieczne i jakie mogą wystąpić potencjalne skutki uboczne. Okazuje się, że istnieje ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. U każdego może wyglądać to nieco inaczej. Wiele osób obawia się nieodwracalnych zmian w szkliwie. Zgodnie z badaniami mogą one wystąpić w przypadku systemu wybielania zębów do użytku domowego, czyli nakładkowego i paskowego. Okazuje się, że dochodzi do zmniejszenia twardości szkliwa i jego sprężystości. Kolejną kwestią jest zagrożenie rtęcią. Są badania, które potwierdzają zwiększone uwalnianie tego pierwiastka z plomb amalgamatowych pod wpływem składników aktywnych obecnych w preparatach wybielających. Kolejnym problemem jest nadwrażliwość zębów po ich rozjaśnianiu. Występuje ona głównie przy wybielaniu zębów światłem i przy wykorzystaniu substancji chemicznych. Może dojść także do podrażnienia dziąseł, szczególnie przy nakładkowym rozjaśnianiu uzębienia preparatem z nadtlenkiem.
Metody wybielania zębów
Wiedząc już, czy wybielanie zębów jest bezpieczne, warto zastanowić się nad dostępnymi sposobami rozjaśniania uzębienia. Można zdecydować się na metodę nakładkową. Szybsze i skuteczniejsze jest jednak wybielanie laserowe. Efekty są widoczne natychmiast, czyli tuż po zakończeniu zabiegu. Można sięgnąć po alternatywne rozwiązania. Zalicza się do nich stosowanie past wybielających. Zawierają one środki ścierające, które usuwają osad nazębny. Trzeba jednak bardzo uważać na to, co zawiera pasta. Najczęściej są w niej potencjalnie szkodliwe substancje, niepożądane dodatki. Najlepiej będzie wobec tego zrobić własną pastę do usuwania przebarwień z sody oczyszczonej, soli, gliceryny, wody i olejku miętowego.