Leczenie kanałowe jest przeprowadzane w wielu gabinetach stomatologicznych. W przypadku zakażenia miazgi zęba przez różne drobnoustroje, które wywołują chorobę, wymagane jest bezzwłoczne podjęcie właściwego leczenia. Sytuacja wygląda o wiele łagodniej, gdy zakażenie dotyczy tylko miazgi koronowej. Niestety jest gorzej, jeśli zakażeniu ulega miazga korzeniowa. W takim przypadku wymagane jest specjalistyczne leczenie endodontyczne. Obecnie w tej kwestii dostępne są dwie formy tego leczenia. Mowa oczywiście o ekstyrpacji oraz dewitalizacji. Warto zaznaczyć, że miazga zęba to tkanka, która wypełnia jamę zęba, czyli koronę oraz kanały. Jest ona bogato unaczyniona oraz unerwiona. Warto zaznaczyć, że unaczynienie miazgi pozwala jej pełnić funkcję odżywczą, co jest bardzo istotne. Sieć naczyń dostarcza zębom substancje odżywcze, a ponadto tlen. Dzięki temu możliwe jest zachowanie właściwej zawartości substancji mineralnych. Warto dowiedzieć się, na czym polega ekstyrpacja miazgi. Jest to oczywiście jedna z form leczenia kanałowego. Obecnie coraz więcej klinik stomatologicznych w naszym kraju oferuje takie leczenie. Okazuje się, że ekstyrpacja miazgi to zabieg, który możliwy jest do przeprowadzenia w ciągu zaledwie jednej wizyty.
Co to jest Ekstyrpacja miazgi?
Warto wiedzieć o tym, że ekstyrpacja miazgi zęba to nowoczesna metoda leczenie kanałowego. Należy ją przeprowadzić przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W niektórych przypadkach używa się sedacji wziewnej. Mowa tutaj oczywiście o znieczuleniu przy zastosowaniu gazu rozweselającego. Ekstyrpacja zęba najczęściej pozwala efektywnie rozwiązywać problem w ramach jednej wizyty. Trzeba wiedzieć o tym, że przed rozpoczęciem leczenie metodą ekstyrpacji wymagane jest przeprowadzenie dokładnego badania klinicznego, a ponadto diagnostyki radiologicznej, która jest równie istotna. Dzięki takim zabiegom możliwe jest określenie długości oraz kształtu kanałów zęba, a ponadto stopnia zmian chorobowych. W ten sposób można przystąpić do skutecznego zabiegu ekstyrpacji miazgi. Należy też zdawać sobie sprawę z faktu, że leczenie endodontyczne metodą ekstyrpacji miazgi przeprowadzane jest przy zastosowaniu mikroskopu umożliwiającego maksymalnie precyzyjne opracowanie kanałów w zębie. W czasie takiego zabiegu leczony ząb musi zostać odizolowany od reszty. Celem jest zapobiegnięcie przeniknięcia wszelakich drobnoustrojów do opracowywanych kanałów. Kanał musi być obficie płukany właściwymi środkami antyseptycznymi. Jest to podstawa w kwestii prawidłowego leczenia kanałowego.
Co oznacza ekstyrpacja?
W wielu gabinetach stomatologicznych na terenie całego kraju przeprowadzana jest skuteczna ekstyrpacja zęba. Jest to specjalistyczne leczenie kanałowe, które wykazuje się sporą skutecznością. Jest o wiele lepsze niż standardowa dewitalizacja oferowana w praktycznie każdym gabinecie dentystycznym. Okazuje się, że ekstyrpacja miazgi zęba to bardzo precyzyjna metoda leczenia, która ma wiele zalet. Przede wszystkim jej odpowiednie wykonanie eliminuje możliwość pojawienia się powikłań typowych dla standardowej dewitalizacji. Mowa tutaj na przykład o niepełnym usunięciu zakażonej miazgi oraz pozostawieniu ogniska zapalnego w organizmie, co może przynieść bardzo przykre konsekwencje dla pacjenta. Co istotne, pacjenci nie muszą się również obawiać niepożądanego działania toksycznego preparatu stosowanego do uśmiercania miazgi. Warto wiedzieć, że wadą ekstyrpacji miazgi jest czasochłonność zabiegu, ponieważ nierzadko trwa on nawet dwie godziny. Z tego powodu, jeśli celem jest to, żeby całe leczenie zakończyło się na jednej wizycie, trzeba taką kwestię omówić wcześniej ze swoim lekarzem dentystą.
Jak długo trwa zatrucie zęba?
Zatrucie miazgi zęba przeprowadzane jest w przypadku standardowego leczenia kanałowego. Mowa tutaj oczywiście o dewitalizacji, która oferowana jest w wielu klinikach stomatologicznych na terenie całej Polski. Warto zaznaczyć, że zatrucie zęba należy do starszych metod stosowanych w endodoncji. Tego typu zabieg polega na nałożeniu pasty bądź innego środka dewitalizacyjnego na stan zapalany, który rozwija się w miazdze zęba. Okazuje się, że toksyczne substancje wnikają dość głęboko w ząb. Efektem tego jest obumieranie tkanki. Taki proces nierzadko trwa nawet 2-3 tygodnie. Z tego powodu każdemu pacjentowi nakładany jest specjalny opatrunek, który zasłania rozwiercony ząb. Po upływie takiego czasu stomatolog może przystąpić do leczenia endodontycznego, nawet bez zastosowania znieczulenia, co jest obecnie coraz powszechniejszą praktyką. Co istotne, w czasie zatruwania miazgi zęba, stosuje się pastę z paraforrmaldehydem, który jest cytotoksyczny, a ponadto mutagenny. Jest tak, bowiem może prowadzić do powstawania komórek rakowych. Trzeba też wiedzieć o tym, że taka substancja jest bardzo groźna dla sąsiednich tkanek zęba. Nierzadko prowadzi do ich martwicy. Obecnie dewitalizacja jest przeprowadzana w praktycznie każdym gabinecie stomatologicznym znajdującym się na terenie naszego kraju.