Jak długo zakłada się aparat ortodontyczny? 

Pacjent, który ze względu na wadę zgryzu decyduje się na leczenie ortodontyczne chce wiedzieć jak długo będzie nosić aparat na zęby. Interesuje go również to, czy zabieg jest bolesny, a także ile będzie trwał. Powinien też zdawać sobie sprawę z tego, że o sukcesie leczenia ortodontycznego decyduje jego zaangażowanie, przestrzeganie zaleceń lekarza, właściwa higiena jamy ustnej, a także odbywanie regularnych wizyt kontrolnych.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Leczenie aparatem ortodontycznym polega na tym, że po jego założeniu w szczęce zaczynają działać siły, które poprzez nacisk powodują korektę uzębienia. Zęby, które wcześniej były niewłaściwie ustawione zajmują prawidłowe pozycje w łuku zębowym względem innych, które z nimi sąsiadują. Długość leczenia zależy od rodzaju aparatu ortodontycznego. Niektórzy pacjenci noszą aparat stały, a inni ruchomy. Ważną kwestią jest to, że taką terapię można podjąć w każdym wieku.

Aparat ortodontyczny ruchomy można samodzielnie wyjmować i wkładać. Zazwyczaj używany jest na noc. Natomiast aparat stały, który umocowuje lekarz ortodonta, nosi się przez cały czas. Jego nacisk na każdy ząb jest silniejszy i zapewnia zębom możliwość precyzyjnego przesuwania się. Ma też inną budowę od ruchomego. Na elementy aparatu stałego składają się zamek, ligatura (kolorowe gumki), pierścień, zaczepy, haczyki poślizgowe, a także sprężynki. Wszystkie te części są połączone łukiem. Pierścienie montuje się na zębach trzonowych, natomiast zamki na zewnętrznej stronie zębów. Elementy te przykleja się do szkliwa i mocuje do nich drut.

Jak długo trwa zakładanie aparatu ortodontycznego stałego?

O skuteczności leczenia ortodontycznego decyduje precyzja założenia poszczególnych elementów aparatu stałego. Zabieg jest bezbolesny, jednak bywa czasochłonny i trwa od 45 minut do 2 godzin. Cały proces montowania aparatu uzależniony jest od rodzaju i skomplikowania wady zgryzu. Pacjenci, u których zakłada się dwa łuki, czyli dolny i górny, muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w takim przypadku czas zabiegu będzie dłuższy.

Jak wygląda wizyta podczas której ortodonta zakłada stały aparat ortodontyczny?

Przed założeniem aparatu stałego ortodonta przygotowuje wszystkie potrzebne elementy. Następnie przystępuje do montażu, który odbywa się etapami. Specjalista pracuje powoli i z dużą precyzją, żeby dokładnie umieścić aparat na zębach. Od jego solidności i doświadczenia zależy szybkość oraz skuteczność leczenia. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, jednak jest on bezbolesny, dlatego nie stosuje się znieczulenia.

Jak przebiega zakładanie aparatu ortodontycznego krok po kroku?

Pierwszym krokiem w założeniu aparatu stałego jest umocowanie restraktora, czyli specjalnego rozwieracza, który odsłania pole zabiegowe odsuwając nieco wargi i policzki, co ułatwia pracę specjaliście. Dokonuje on oglądu zębów, sprawdzając czy są one wyleczone i czy nie ma żadnych ubytków. Następnie za pomocą szczoteczki czyści je, a później osusza.

Kolejny etap polega na wytrawianiu szkliwa, czyli pokrycia powierzchni zębów specjalnym preparatem. Jest to kwasowy wytrawiacz w kolorze niebieskim. Ma on za zadanie spowodować skuteczniejsze działanie kleju podczas łączenia zamków ze szkliwem zębów, tak żeby elementy te, same nie mogły się odkleić. Na zakończenie znowu następuje osuszanie.

Następnym krokiem jest przyklejanie poszczególnych elementów aparatu stałego, czyli zamków lub pierścieni do zębów. Ortodonta wykonuje tę czynność z dużą precyzją, wykorzystując do tego pozycjoner. Za pomocą lampy światłoutwardzalnej cementuje klej, po to żeby elementy aparatu nie odpadły w trakcie jego użytkowania.
W kolejnym kroku w zamkach umieszcza się metalowy drut. Jest on dopasowywany indywidualnie w zależności od wady zgryzy danego pacjenta. Mocuje się go używając do tego ligatur lub aparatu samoligaturującego.

Ostatni etap polega na przycięciu drutu specjalnymi kleszczami, a także nałożeniu wosku, który chroni przed wystąpieniem podrażnienia śluzówki jamy ustnej.
Po zabiegu ortodonta instruuje pacjenta na temat higieny jamy ustnej, a także diety i postępowania zabezpieczającego aparat przed uszkodzeniem.

Leczenie aparatem stałym

Zdarza się, że przed założeniem aparatu stałego ortodonta wykonuje zabieg separacji, który polega na włożeniu między zęby trzonowe elastycznych elementów. Mają one na celu utworzyć miejsce dla pierścieni. Po tygodniu zakłada aparat. Podczas leczenia z zastosowaniem metalowych zamków konieczne są wizyty kontrolne odbywane co 4-5 tygodni.

Od czego zależy czas noszenia aparatu ortodontycznego?

Na to kiedy zakończy się leczenie ortodontyczne wpływ ma kilka czynników. Liczy się wiek pacjenta – u nastolatków ten czas jest krótszy, niż u dorosłych. Znaczenie ma też poziom wady zgryzu, a także rodzaj zastosowanego aparatu. Najlepsze efekty przynoszą te spersonalizowane. Średni czas terapii u nastolatka wynosi od 12 do 18 miesięcy. Natomiast osoby dorosłe muszą nosić aparat ortodontyczny przez co najmniej 1,5 roku.