Jak pozbyć się afty w ustach?

Należy mieć świadomość, że afty są stosunkowo małe, ale bardzo często bywają bolesne. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mogą pojawić się u osób w różnym wieku. Ponadto w tym przypadku nie będzie miała znaczenia płeć. Przeważnie afty są konsekwencją drobnych urazów w jamie ustnej. Warto również wiedzieć, że bardzo często są przyczyną bólu oraz dyskomfortu. Mogą także zdecydowanie utrudniać mówienie i jedzenie. Jak pozbyć się afty w ustach? Czy możliwe jest dokonanie tego domowymi sposobami.
Afta – co to jest?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że afty to niewielkie owrzodzenia lub nadżerki. W najprostszym możliwym ujęciu są to ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, które są pokryte białym nalotem, a także otoczone zapalnym, rumieniowym obrzeżem. Godny uwagi jest fakt, że afty mogą mieć średnicę od zaledwie 0,5 mm do nawet 3 cm. W zdecydowanej większości przypadków są jednak mniejsze niż 5 mm. Należy mieć świadomość, że są one bardzo błędnie nazywane pleśniawkami. Przyczyną omawianej dolegliwości może być niewłaściwa higiena jamy ustnej. Warto wiedzieć, że ludzie bardzo często jedzą brudnymi sztućcami. Ponadto do powstania aft może doprowadzić spożywanie nieumytych warzyw i owoców. Jak pozbyć się afty w ustach?
Objawy afty
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że afty są zmianami, które mogą pojawić się na śluzówce języka, policzków, wardze czy okolicach podjęzykowych. Należy mieć świadomość, że są one w najprostszym możliwym ujęciu okrągłymi, małymi, płytkimi nadżerkami, które po zaledwie 2 dniach pokrywają się żółtym, białym, albo szarym nalotem, który jest otoczony czerwoną obwódką. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane zmiany przeważnie znikają w ciągu maksymalnie 8 dni.
Warto również wiedzieć, że afty mogą pojawić się zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Zdarzają się również przypadki, że utrzymują się nawet kilka tygodni. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie są one zaraźliwe. Nie są bowiem rezultatem infekcji wirusowej. Ponadto przed pojawieniem się afty dana osoba może czuć w miejscu jej pojawienia się mrowienie lub pieczenie. Jak pozbyć się afty w ustach?
Leczenie afty w ustach
W pierwszej kolejności należy usunąć przyczyny powstania omawianych aft. Rekomendowane jest zatem poświęcenie czasu na wyleczenie ubytków w zębach czy oczyszczenie zębów w płytki nazębnej. Nie można oczywiście zapomnieć o wyeliminowaniu gorących dań i kwaśnych napojów. Mogą one bowiem dodatkowo podrażnić uszkodzoną śluzówkę.
Oczywiście można podjąć decyzję o leczeniu aft samodzielnie środkami, które są dostępne w aptekach.
Należy mieć świadomość, że wspomniane specyfiki mają obecnie postać past, żeli czy płynów przeznaczonych do płukania jamy ustnej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że różnego rodzaju pasty oraz żele mogą nie tylko pomóc izolować afty, ale również zdecydowanie przyspieszyć proces gojenia. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie dokładne zapoznanie się z preparatami na omawianą dolegliwość przed ich użyciem.