Jak-zostać-protetykiem-stomatologicznym

Jak zostać protetykiem stomatologicznym? Tłumaczymy zagadnienie.

Wśród różnych zawodów medycznych można w szczególności wyróżnić protetyka stomatologicznego. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego obowiązków zawodowych, a także innych aspektów wykonywanej pracy.

Protetyk stomatologiczny – czym się zajmuje?

Protetyk stomatologiczny jest osobą, która ma możliwość diagnozowania oraz leczenia różnego rodzaju schorzeń narządu żucia. Wśród jej głównych zadań można również wyszczególnić tworzenie niezbędnych dla wielu osób uzupełnień protetycznych. Kompetencje protetyka stomatologicznego obejmują także takie aspekty jak profilaktyka oraz rehabilitacja protetyczna. Podstawowe zadania osoby pracującej na tym stanowisku związane są z leczeniem ubytków w uzębieniu z zastosowaniem takich elementów jak protezy stałe oraz ruchowe. Dodatkowo protetyk stomatologiczny z powodzeniem zajmuje się również odpowiednim przygotowaniem do planowanego uzupełnienia protetycznego, a także doborem odpowiedniego uzupełnienia. Wśród najczęściej wybieranych uzupełnień wśród klientów można wymienić zarówno korony, jak i mosty protetyczne oraz protezy zębowe. Wyspecjalizowany protetyk na pewno dobierze odpowiednie rozwiązanie dla każdej osoby.

Jak zostać protetykiem stomatologicznym?

Protetykiem stomatologicznym można zostać między innymi po ukończeniu studiów wyższych z tego zakresu. Najczęściej są to studia wyższe na kierunku stomatologicznym techniki dentystyczne. Nauka obejmuje trzyletnie studia licencjackie oraz dwuletnie studia magisterskie, których ukończenie gwarantuje zdobycie tytułu magistra. Studia można podjąć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Dodatkowo protetykiem stomatologicznym można również zostać po zdobyciu średniego wykształcenia medycznego na kierunku technik dentystyczny. Absolwent zdobywa niezbędną wiedzę, która będzie dla niego przydatna podczas pracy z pacjentami. Osoba z wykształceniem średnim medycznym zdobędzie tytuł technika dentystycznego, a osoba po studiach wyższych tytuł specjalisty techniki dentystycznej. Oprócz tego każdy protetyk powinien regularnie brać udział w kursach i szkoleniach, które będą podwyższały jego kwalifikacje. Dzięki temu wiedza posiadana przez protetyka stomatologicznego będzie nieustannie pogłębiana, z korzyścią dla jego klientów.

Zarobki protetyka stomatologicznego

Wiele osób zastanawia się, jakie są zarobki w zawodzie technika dentystycznego. Jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zarobki technika zależne będą od wielu istotnych czynników. Aktualnie mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 2748 zł i wykonują go głównie kobiety. Technik dentystyczny może znaleźć zatrudnienie w różnych placówkach służby zdrowia, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Dodatkowo może zdecydować się również na otworzenie swojego gabinetu, co będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym. Wielu protetyków stomatologicznych decyduje się również na wyjazd oraz pracę za granicą, ponieważ tam ich zarobki mogą się okazać nawet czterokrotnie wyższe. Warto się nad taką kwestią zastanowić.