Ligaturowanie zębów – co to jest?

Rozchwiane zęby są problemem, który dotyczy ogromnej ilości pacjentów. Niestety, bardzo często zgłaszają się oni do gabinetu dentystycznego zbyt późno. A tymczasem wizytę należy umówić od razu po zauważeniu pierwszych objawów utracenia przez zęby stabilności. Specjalista jest w stanie odpowiednio wcześnie podjąć leczenie, przez co można zapobiec bardzo przykrym konsekwencjom. A trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że brak leczenia ruszających się zębów może doprowadzić nawet do ich utraty. Dlatego też warto zadać sobie pytanie: ligaturowanie zębów co to jest?

Periodontologia

Periodontologia to dziedzina nauki, która skupia się na leczeniu paradontozy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że do głównych przyczyn tej choroby należy brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Pacjenci bardzo często nie mają możliwości usunięcia zalegającej płytki nazębnej przy pomocy zwyczajnej szczoteczki do zębów. Na skutek tego powstaje kamień nazębny, co staje się przyczyną rozwoju paradontozy.

Aby móc zapobiec rozwojowi schorzenia trzeba regularnie usuwać kamień nazębny – i to nie tylko u tych pacjentów, u których doszło już do pojawienia się chorób przyzębia, ale także u tych, u których na zębach obecne są dopiero niewielkie złogi.

Lekarz specjalista, który zapobiega chorobom przyzębia i zajmuje się ich leczeniem, jest w stanie poinstruować swojego pacjenta, w jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Nie wolno skupiać się jedynie na szczotkowaniu zębów – codziennie czynności higieniczne powinny obejmować także ich nitkowanie, płukanie, a także irygację. Osoby, które mają problem z dokładnym oczyszczeniem powierzchni zębowych przy pomocy zwyczajnej szczoteczki do zębów, mogą skorzystać z szczoteczki sonicznej, która jest naprawdę innowacyjnym urządzeniem. Wykorzystuje ona drgania o niesamowicie wysokiej częstotliwości w celu dokładnego oczyszczania zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Kolejnym zabiegiem, jaki lekarz może zastosować chcąc zapobiegać rozwojowi paradontozy, jest usuwanie kamienia nazębnego. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest on wyjątkowo niebezpieczny nie tylko dla samych zębów, ale także dla otaczających je tkanek. Obecne w kamieniu bakterie doprowadzają do rozwoju próchnicy, osłabiając szkliwo zębowe. Proces chorobowy może przenieść się na dziąsła, które z czasem staną się zaczerwienione, opuchnięte, może także pojawić się krwawienie. Masa kamienna działa na zasadzie klinu, wciskającego się pomiędzy ząb a kość, doprowadzając do jego rozchwiania. Dlatego też warto regularnie przeprowadzać w gabinecie dentystycznym zabieg usuwania kamienia, który może być wykonany przy pomocy ręcznych narzędzi bądź też końcówki ultradźwiękowej.

Jeśli u pacjenta dojdzie już do utraty stabilności zębów, bardzo przydatnym zabiegiem może okazać się ligaturowanie. Pacjenci bardzo często pytają: ligaturowanie zębów co to jest. Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Ligaturowanie zębów – przebieg

Szynowanie zębów to zabieg, który ma na celu ich unieruchomienie, jeśli u pacjenta pojawiły się problemy z chwiejnością. Bardzo często są one wynikiem szkodliwej działalności paradontozy bądź też urazów mechanicznych. Szynę na zębach zakłada się na stałe bądź też jedynie na jakiś czas.

Lekarz stomatolog zazwyczaj zaleca zabieg szynowania, kiedy zęby utraciły swoją stabilność i stały się rozchwiane. Osoby zdające pytanie: ligaturowanie zębów co to jest, bardzo często zastanawiają się również, jak wygląda sam zabieg, a także – ile kosztuje.

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli u pacjenta zęby utraciły stabilność, najprawdopodobniej oznacza to, że paradontoza znajduje się już w zaawansowanym stadium rozwoju. W tym przypadku nie można zwlekać z rozpoczęciem leczenia, bowiem jego zaniechanie może skończyć się utratą zębów.

Szynowanie zębów jest zabiegiem rekomendowanym w sytuacji, kiedy zęby stały się chwiejne w stopniu umiarkowanym, a sam zabieg będzie w stanie przywrócić im stabilność. Pora odpowiedzieć na pytanie – ligaturowanie zębów co to jest.

Zabieg polega na łączeniu zębów, przez co stają się one stabilne, a także odporne na ścieranie się i wyważanie. Rozchwiane zęby łączone są przy pomocy specjalnych materiałów z sąsiednimi zębami, które zachowują stabilność. Jeśli nie ma takiej możliwości, szynowanie można wykonać łącząc ze sobą wyłącznie ruszające się zęby. Aby efekt zabiegu był jak najbardziej estetyczny, kolor szyny dobiera się do odcienia zębów. Trzeba pamiętać o tym, że założona szyna w żadnym stopniu nie umniejsza komfortowi pacjenta i nie wpływa na jego normalne funkcjonowanie. Co ciekawe, noszenie szyny przez dłuższy czas może znacznie poprawić estetykę uśmiechu.

Po zabiegu

Z racji tego, że zabieg szynowania jest wyjątkowo mało inwazyjny, pacjent po jego wykonaniu nie musi przestrzegać żadnych szczególnych zaleceń. Natomiast interesować go może kwestia tego, ile będzie musiał za niego zapłacić. Otóż, ostateczna cena zabiegu z pewnością będzie uzależniona od indywidualnego cennika konkretnej kliniki dentystycznej. Jednak można przyjąć, że koszt szynowania zębów nie powinien przekraczać kilkuset złotych. Pacjent musi jednak przygotować się na konieczność zapłaty za znieczulenie, a także zdjęcie RTG, które standardowo wykonuje się przed rozpoczęciem procesu leczenia.

Śmiało można jednak powiedzieć, że szynowanie jest rozwiązaniem bardzo korzystnym także pod względem finansowym. Pozwala ono uzyskać zdrowy i piękny uśmiech, a także zachować naturalne zęby, które bez podjęcia leczenia dawno by wypadły.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, ligaturowanie zębów co to jest, jest już jasna. Jest to metoda, która w ostatnich latach jest stosowana coraz częściej ze względu na swoją bardzo wysoką skuteczność. Zespolenie zębów szyną jest coraz częściej praktykowane przez doświadczonych lekarzy stomatologów. Każda osoba, która zainteresowana jest przeprowadzeniem zabiegu tego typu w swoim przypadku, powinna skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Trzeba pamiętać o tym, że walkę o zdrowy i piękny uśmiech należy podjąć jak najwcześniej.