Wiele osób zastanawia się, czym jest sedacja i jak działa gaz rozweselający. Zabieg polega na podaniu podtlenku azotu, który przyjemnie rozluźnia i znosi uczucie bólu. Dzięki temu pacjent staje się spokojny i zobojętniały na wszystko, co wokół niego się dzieje. To sprawia, że możliwe jest bezbolesne wyrywanie zęba gaz rozweselający jest niezwykle skuteczny. W takiej sytuacji można bez problemu przeprowadzić drobne zabiegi stomatologiczne, takie jak leczenie próchnicy powierzchownej. Lekarz stomatolog może wtedy również podać mocniejsze znieczulenie, które jest niezbędne do wykonania bardziej złożonego zabiegu.
Czy gaz rozweselający znieczula?
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że po około 5 minutach od zakończenia inhalacji ustępuje działanie gazu rozweselające. Właśnie wtedy pacjent odzyskuje pełną świadomość. Należy pamiętać, że u dzieci powyżej 3 roku życia można już z powodzeniem stosować gaz rozweselający. Wtedy dziecko łatwiej nawiązuje kontakt i współpracuje z lekarzem stomatologiem. Nałożenie na nos specjalnej maseczki jest niezbędne do aplikacji podtlenku azotu. Warto mieć na uwadze, że nie powinno się tego robić na siłę, ponieważ może to zmniejszyć skuteczność znieczulenia. Można wtedy uniknąć sytuacji, w której maluch doświadczy urazu psychicznego po wizycie u stomatologa. Można śmiało powiedzieć, że zabieg jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia dzieci. W tym artykule podpowiemy, jak przygotować dziecko na wyrywanie zęba gaz rozweselający jest niezwykle przydatny. Przed planowanym zabiegiem nie powinno się jeść i pić co najmniej 3 godziny. Osoba dorosła musi koniecznie towarzyszyć dzieciom, żeby czuły się bezpiecznie. Nie powinno się też zakładać ubrań, które ciasno przylegają do ciała. Należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów do końca dla podniesienia granicy bezpieczeństwa. Gaz rozweselający polecany jest dla młodych pacjentów, którzy wykazują bardzo silny lęk oraz strach przed leczeniem. Dotyczy to również dzieci z ADHD i nadpobudliwością nerwową, a także osób silnie reagujących wymiotami na stres i ból. Sedacja wziewna sprawdzi się też doskonale w przypadku stomatologicznych zabiegów u dzieci z astmą. Ryzyko ataku spowodowanego stresem spada dzięki podaniu gazu rozweselającego. Warto mieć świadomość, że w przypadku dzieci z padaczką gaz wykazuje bardzo podobne działanie.
Kiedy sedacja?
U dziecka z nadciśnieniem lub chorobami serca podanie gazu rozweselającego znacząco zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Gaz nie tylko zmniejsza stres i lęk, ale również nie powoduje wzrostu ciśnienia krwi. W dzisiejszych czasach całkowicie bezbolesne może być wyrywanie zęba gaz rozweselający jest znany już od kilkudziesięciu lat. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do zastosowania gazu. Wśród najważniejszych można wymienić choroby psychiczne, przerost migdałków gardłowych, przeziębienie, alkoholizm, a także stwardnienie rozsiane. Ważną rolę odgrywa również zachowanie pacjenta, który powinien współpracować z lekarzem. Gaz rozweselający to potoczne określenie wziewnej sedacji, którą wykonuje się przy użyciu mieszaniny tlenu oraz podtlenku azotu. Gaz podaje się za pośrednictwem specjalnej maseczki, którą pacjent zakłada na nos. Po około 4 minutach efektywnego oddychania nosem sedacja powinna zacząć działać. Przez cały zabieg maska musi znajdować się na nosie pacjenta. Po zejściu z fotela czujemy się jak przed zabiegiem, ponieważ na koniec podawany jest jeszcze tlen.
Leczenie w podtlenku azotu
Gaz rozweselający ma niewielkie właściwości znieczulające, ale za to świetnie relaksuje pacjenta oraz obniża poziom stresu. Jeśli jest to konieczne, to trzeba przy pomocy komputerowego znieczulenia można dodatkowo znieczulić pacjenta. Warto podkreślić, że sedacja skierowana jest do pacjentów, którzy mają pewne obawy przed wizytą, ale chcą współpracować z lekarzem. Należy pamiętać, że nos musi być całkowicie drożny. Czasami mogą się pojawić skutki uboczne stosowania gazu rozweselającego, czyli mdłości, senność oraz mrowienie. Jeśli pacjent przed zabiegiem spożywał posiłek to mogą również wystąpić wymioty. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jedną z pierwszych substancji stosowanych w medycynie i stomatologii do uśmierzania bólu podczas zabiegów był podtlenek azotu, czyli potocznie gaz rozweselający. Amerykański dentysta Horace Wells odkrył w pierwszej połowie XIX wieku wyjątkowe właściwości tego gazu. Dla wielu osób dużym powodem do stresu jest wyrywanie zęba gaz rozweselający może uśmierzyć ból. We wszystkich gabinetach stomatologicznych z powodzeniem używany jest podtlenek azotu. Warto dodać, że leczenie stomatologiczne wcale nie musi kojarzyć się z dyskomfortem oraz bólem. Podtlenek azotu to oczywiście główny składnik mieszanki znieczulającej, która jest podawana podczas zabiegów stomatologicznych. Ten gaz to świetny nośnik substancji anestetycznych, ale sam ma niewielkie działanie znieczulające. Ze względu na działanie rozluźniające podtlenek azotu nazywany jest także gazem rozweselającym. W przypadku pacjentów cierpiących na dentofobię sedacja jest szczególnie polecana. Należy pamiętać, że podtlenek azotu może być stosowany u osób cierpiących na choroby serca, ponieważ nie wywołuje zaburzeń rytmu serca. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak przygotować się na wyrywanie zęba gaz rozweselający jest powszechnie stosowany.