Jak-wygląda-implant-zęba

Jak wygląda implant zęba? Zgłębiamy zagadnienie

Zdarzają się sytuacje, gdy niemożliwym jest uratowanie zęba. Możemy również stracić je w wyniku różnych innych czynników i wtedy jedynym ratunkiem są implanty zębów. Jest to jedna z najbardziej trwałych, funkcjonalnych i estetycznych metod uzupełniania uzębienia. Implant zęba to nieduży stożek o średnicy 3-5 mm i długości 7-21 mm. Wyglądem przypomina niedużą śrubkę, na której ostatecznie zakłada się nadbudowę, czyli konstrukcję protetyczną, która ma jak najbardziej przypominać nasze naturalne zęby. Implant zęba pełni więc funkcję korzenia zębowego, a my widzimy tylko nadbudowę. To jak będzie ona wyglądała, decyduje lekarz, ale najważniejsze jest, aby kolorem, połyskiem i przezroczystością odpowiadała jak najbliżej naturalnemu uzębieniu. Tylko wtedy osiąga się najlepsze efekty estetyczne.

Charakterystyka implantu zęba

Ten nieduży stożek przypominający nieco śrubkę jest całkowicie ukryty w dziąśle. Tym samym musi być on wykonany z takich materiałów, które będą trwałe i nie będą powodowały uczuleń. Implanty zębów są więc najczęściej wykonane z tytanu lub z tlenku cyrkonu. Zakłada się je wtedy, gdy naturalny korzeń z różnych względów nie nadaje się już na umocowanie protezy. Zazwyczaj mają kształt stożka, ale bywa, że przypominają walec lub klin, co zdarza się w przypadku wąskiej kości. Ich całkowita budowa opiera się na trzech najważniejszych częściach. Jest to więc sztuczna śruba imitująca korzeń, specjalny łącznik, który mocuje ze sobą śrubę oraz koronę protetyczną oraz widoczna korona protetyczna.

Rodzaje implantów zębów

Implanty zębów mogą się różnić kształtem i rozmiarem, sposobem umiejscowienia, rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane, a nawet tym, na jak długi okres czasu mają być zastosowane. Na rynku dostępne są implanty, m.in. szwajcarskie, niemieckie, amerykańskie czy koreańskie. Także ich ceny mogą się od siebie zdecydowanie różnić. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego implanty zostały, to jest to przede wszystkim tytan oraz tlenek cyrkonu, ale zdarza się również implant zęba wykonany z metalu, akrylu czy porcelany. Różnią się one wytrzymałością oraz ceną. Jednak najbardziej popularne są dwa pierwsze materiały, ponieważ bardzo dobrze integrują się z otaczającymi je kośćmi, nie wywołują uczuleń, są także wyjątkowo trwałe. Implant zęba może także mieć różny czas zastosowania. Istnieją między innymi implanty tymczasowe, które stosuje się głównie w ortodoncji, oraz stałe.

Ból przy wstawianiu implantu

Wstawianie implantu zęba wzbudza pewne obawy, a przede wszystkim strach przed możliwym bólem. Nie trzeba się jednak tego obawiać, ponieważ zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po zabiegu, jeśli odczuwa się dyskomfort i ból, to należy ponownie zgłosić się do lekarza w celu dokonania poprawek. Zabieg jest więc całkowicie bezbolesny, a ewentualny odczuwany dyskomfort jest po prostu jego wynikiem, jak zresztą ma to miejsce w przypadku każdego innego zabiegu. Rana musi również mieć czas, aby odpowiednio się zagoić, z tego względu przez pewien czas należy stosować odpowiednią dietę.