Koronka na zęba - co to jest?

Korona dentystyczna na zęby to nakładka na ząb służąca do rekonstrukcji zębów zniszczonych podczas zaawansowanego leczenia kanałowego lub na skutek próchnicy. Koronka na zęba co to jest wyjaśnimy w tym artykule.

Definicja koronki na zęba

Warto podkreślić, że korony można mocować na naturalnych lub sztucznych korzeniach zębów pacjenta. Jeśli chodzi o sztuczne korzenie to można mówić o implantach oraz odbudowie protetycznej. Nie wszyscy mają świadomość, że korona na zębie odtwarza tylko jego widoczną część. Korony nie można samodzielnie wyjąć do czyszczenia. Jej przeznaczeniem jest ochrona wewnętrznych tkanek zęba. Ma bardzo wysokie walory estetyczne, a do tego pełni w protetyce funkcję ochronną oraz wzmacniającą. Z materiału porcelanowego lub ceramicznego może być wykonana koronka na zęba co to jest i jakie ma właściwości? Najważniejsze, żeby dostosować kolor korony do barwy pozostałych zębów. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nie wyróżniała się na tle naturalnego uzębienia.

Można wyróżnić korony porcelanowe na podbudowie ceramicznej lub metalowej, a także korony pełnoceramiczne, które są polecane przy uzupełnieniach przednich, ponieważ świetnie imitują naturalne zęby pacjentów. Godne uwagi są jeszcze korony akrylowe, czyli tymczasowe, które stosuje się w trakcie oczekiwania na korony stałe. Dawniej stosowane były korony pełno metalowe, które są niezwykle trwałe, ale za to bardzo mało estetyczne. Koronki na zęby pozwolą odbudować zęby uszkodzone mechanicznie, czyli ułamane, pęknięte lub bardzo starte.

Kiedy konieczne jest założenie koronki na zęba?

Chęć ochrony słabych zębów przed złamaniem może być zaleceniem do wstawienia koronki dentystycznej. Wskazaniem do użycia korony zębowej jest również pokrycie zniekształconego zęba tak, żeby dostosować go wizualnie do reszty zębów. Koron zębowych nie można stosować, jeśli mniej niż 2-3 mm ma pozostałość zęba znajdująca się nad dziąsłem. Jeśli zęby są bardzo mocno zniszczone przez próchnicę to można przypuszczać, że choroba sięga głębiej niż do dziąseł. Bez wątpienia od stanu zęba uzależniony jest sposób nałożenia korony zębowej. Jeżeli ząb jest zdrowy to wystarczy go oszlifować i nakleić koronę. W stomatologii bardzo często stosowane są korony zębowe. Często po leczeniu kanałowym okazuje się, że zniszczenia zęba są na tyle duże, że nie pełni on już swoich funkcji. W takiej sytuacji jak najszybciej powinna zostać założona korona.

Takie rozwiązanie sprawdzi się dobrze również przy zębach z wrodzonym brakiem szkliwa. Takie zęby muszą być szczególnie chronione, ponieważ są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Niestety wielu pacjentów myli implanty z koronkami. Implant to tytanowa śruba, którą wwierca się w kość i pełni funkcję korzenia. Natomiast korona to część, która jest widoczna gołym okiem. Na koronę decydują się pacjenci, którzy chcą ochronić bardzo słabe zęby lub umocować mosty protetyczne. Koronka na zęba co to jest powinieneś wiedzieć po przeczytaniu tego tekstu. Zapewnia ona właściwy wygląd zniszczonym i złamanym zębom. Dodatkowo pozwala skorygować niewielkie wady zgryzu.